Tag Archives: куркума

Пет зачини кои ќе користат на здравјето на вашиот мозок

Зачините имаат супер моќ. Покрај тоа што даваат вкус и друга димензија на храната, тие се полни со антиоксиданти корисни за функцијата на мозокот, намалување на воспалението и метаболизмот. „Кога тие се дел од избалансирана диета, зачините придонесуваат за здравјето“, вели диететичарката Кејт Савел. Клучно е да ги користите често …

Повеќе »

Со овој едноставен напиток се лекуваат 5. болести: Идеален за дијабетичари, ублажува артритис, спречува срцеви болести…

Дали сте знаеле дека водата со куркума може да реши многу од вашите здравствени проблеми? Уште и доколку во неа додадете малку лимон и мед, тоа ќе биде полн погодок за превенција и лечење. Имено, куркумата и водата со куркума имаат моќено анти-воспалително и анти-канцерогено делување. Го држи дијабетесот под …

Повеќе »

Сите ја отпишале но таа не се предала: Го земала овој зачин и се случило чудо – лекарите биле во шок!

Лекарите се сомневале но никогаш не успеале да докажат дека овој зачин лекува рак. Диенеке Фергусон (67) со години неуспешно се борела против рак на крвта, а сега конечно успеала да ја запре свирепата болест со помош на куркумин, една од главните состојки на азискиот зачин куркума. Докторите тврдат дека …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и …

Повеќе »

(Рецепт) Здрав коктел за добар почеток на денот!

Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и пиперот во комбинација ги активираат хормоните на среќа. Ако кон тоа додадете сок од лимон и витаминот Ц кој го содржи ќе добиете инекција за будење на организмот и помош во борба против анксиозност и стрес. Чиа семките даваат енергија и делуваат благотворно на …

Повеќе »

(Рецепт) Куркумата го чисти лицето, отстранува акните и подмладува: Чудесен индиски зачин кој вашата кожа ја враќа во живот!

Куркумата е прав која често се користи во индија, како во исхраната така и за лекување на роблемите со кожата… Познато е дека оваа билка е вистински зачин за здравје, а многу е корисна и во служба на убавината. Турчинките миењето на телото го кренале на пиедестал на дружење, опуштање …

Повеќе »

(Рецепт) Куркумата го чисти лицето, отстранува акни и подмладува: Чудесен индиски зачин кој вашата кожа ја враќа во живот!

Куркумата е прав која често се користи во индија, како во исхраната така и за лекување на роблемите со кожата… Познато е дека оваа билка е вистински зачин за здравје, а многу е корисна и во служба на убавината. Турчинките миењето на телото го кренале на пиедестал на дружење, опуштање …

Повеќе »

(Рецепт) ОТКРИВАМЕ – СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕЛА ЛАЖИЧКА МЕД И КУРКУМА: После 30. дена не верувала ШТО И СЕ СЛУЧИЛО!

Неверојатен спој за подобро здравје! Дали веќе сте слушнале за лековитите својства на медот и куркумата? Ако не, ви го донесуваме искуството на девојка која оваа мешавина ја користела еден месец. „Пред нешто повеќе од еден месец, мајка ми дојде да ме посети и донесе тегла од нешто што личеше …

Повеќе »

(Рецепт) Чај кој лекува 50. болести: Секое утро испијте една шолја за витко и здраво тело!

Време е да почнете да водите грижа за своето здравје… Овој неверојатен чај кој лекува повеќе од 50. болести се состои од 5. состојки: Куркума Лековитите својства на куркумата се доста популарни. Соединенијата на куркуминот ги намалуваат воспалувањата, се борат против рак и помагаат срцето да го сочува здравјето. Ѓумбир …

Повеќе »