Tag Archives: кујна

(ВИДЕО+ФОТО) Архитекти пронашле генијално решение: Погледнете ја најмалата куќа во Лондон!

Архитектите Нина Толструп и Џек Мама ја реконструирале поранешната такси канцеларија од само 13. метри квадратни, земајќи инспирација од дизајнот на кампери и помали јахти. Минијатурните станови од само неколку метри квадратни станаа секојдневие во бројни светски метрополи каде што трошоците за живот се високи, а побарувачката е исклучително висока. …

Повеќе »

Туристичкиот сојуз на Црна Гора пред македонската јавност ја претстави летната понуда

Туристичкиот сојуз на Црна Гора денеска го посети Скопје и во хотелот Tim’s, пред локалните медиуми, ја претстави летната понуда на Црна Гора за претстојното лето. Претставници на повеќе градови од земјата ги споделија плановите за летото и ја поканија македонската јавност да ги помине летните месеци во некои од …

Повеќе »

Не го фрлајте ТАЛОГОТ ОД КАФЕТО! Користете го за да ги исчистите ОВИЕ ПЕТ РАБОТИ во вашата кујна!

Дали го испивте утринското кафе? Не го фрлајте талогот, туку видете како можете ефикасно да го искористите во вашата кујна! Талогот од кафе е абразивен, што го прави одличен чистач за тенџериња, тави, рерни и фиоки во фрижидер со непријатен мирис. Чистењето на овие тешки кујнски дамки често може да …

Повеќе »

ЗНАЕТЕ ЛИ КОЛКУ ВРЕМЕ ВО ТЕКОТ НА ЖИВОТОТ ПОМИНУВАТЕ ПОКРАЈ ШПОРЕТОТ? Намалете го искуството, не мора секое јадење да биде импресивно!

Една жена поминува 17. дена во годината или три години од животот во готвење, ако менито и го чинат просечни оброци, кои не се тешки за подготовка. И’ речиси секоја петта припадничка на понежниот пол тврди дека има време и мотив да се занимава и со оние попребирливите! Студијата во …

Повеќе »

(ФОТО) Украинската Плејбој зајачица денеска волонтира во кујна и лупи компири за војниците

УКРАИНСКАТА манекенка и поранешна зајачица на Плејбој, Даша Астафиева, деновиве помага во кујната, лупи компири, краставици и друг зеленчук за украинските војници. На својот Инстаграм стори Даша објави низа видеа и фотографии од сегашното работно место каде што волонтира, на кои може да се види како таа, вредно облечена во …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗОШТО Е ДОБРО ШТО ПОЧЕСТО ДА СЕ ЈАДЕ СЕНФ: Помага при засипнатост и воспаление, мелем за стомак, а вака се прави домашен!

Иако сенфот не е еден од најдобрите природни лекови, неговите лековити својства секако не се за потценување. Поради исклучителните лековити својства на сенфот, што е основа на овој популарен намаз, често се препорачува употреба на сенф за медицински цели. Домашниот сенф, подготвен од природни состојки, без употреба на вештачки бои, …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Четири зачини од кујната кои ја РЕШАВААТ ДИЈЕРЕАТА после првата употреба

Доколку сте ја изгубиле довербата во медицинските препарати, свртете се на природата … Масна храна, зачинето месо и консумирање на првиот зимски оброк во комбинација со брза храна го оптоваруваат телото, што доведува до пореметување на цревата, надуеност, болки во стомакот, дијареа и запек. Оваа храна, покрај тоа што директно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Четири трикови во кујната кои засекогаш ќе ви го олеснат животот!

Секојдневните животни навики и работи може значително да се олеснат со само неколку трикови … Колку време трошите секој ден за подготовка на зелена салата? Како правилно да се отвори и подоцна да се спакува лебот за да се зачува неговата свежина? Овие секојдневни прашања, колку и да ни изгледаат …

Повеќе »

Омилени маски за лице од кујната: 5. рецепти со кои вашата кожа ќе блесне

Хидратантна маска од авокадо Смирува воспаленија и ја хидрира кожата за побистар и посјаен тен. Оваа смирувачка маска од авокадо со три состојки е вистинско освежување за вашата кожа. Еве што ќе ви треба за овој скапоцен навлажнувачки бисер: Во мала чинија испасирајте четвртина од зрело авокадо. Додадете една лажица …

Повеќе »