Tag Archives: куглоф

(ВИДЕО+ФОТО) Шарена освежувачка салата

Кога еднаш ќе го пробате овој специјалитет на баба ќе посакате да го јадете секој ден. Потребно е: 300 г варени макарони 100 г мајонез 1 лажичка сенф 2 лажици кисела павлака 100 г варен грашок 2 варени моркови, сечкани на коцки 2 кисели краставички, сечкани на коцки 200 г …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини, куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Три рецепти за најслатки велигденски гнезда!

Вкусни и декоративни, колачи кои ќе ја разубават вашата велигденска трпеза! Чоколадно гнездо шпагети од ориз чоколадо за готвење чоколадо или бомбони во облик на јајце путер Подготовка:истопете го чоколадото. Шпагетите искршете ги на големина од 8. до 10. см., ставете ги во чинија и на нив истурете топено чоколадо. …

Повеќе »

Куглоф – англиски пудинг со урми и карамел сос на Џејми Оливер

Англичаните иамат долга традиција во подготвување на пудинзи. Меѓу омилените на познатиот готвач Џејми Оливер е „Пудинг со урми и карамел сос“… Потребно е: 4 кесички чај „Еарл“, или по ваш вкус 450 г урми 1 рамна лажичка цимет 1 морско оревче 3/4 шоља мек путер 2,5 шољи (од 250 …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини,куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден куглоф

Потребно е: 2 круши 5 жолчки 3 белки 150 г шеќер 150 г путер 150 г чоколадо за готвење 1 лажица какао 30 мл млеко малку рендана кора од портокал 200 г брашно 1 кесичка прашок за печиво Плус: шеќер во прав за наросување Подготовка: крушите излупете ги, исчистете од …

Повеќе »