Tag Archives: крушево

(ФОТО) Концерт во чест на Тоше Проески

На 5. октомври, во чест на Тоше Проески во Крушево ќе се одржу концерт на кој ќе настапат познати музички имиња кои ќе ги пеат неговите песни. Датумот 5. октомври е избран како потсетување на псоледниот концерт на Тоше одржан на 5. октомври на Градскиот стадион во Скопје. „На 5 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Необична промоција, низ крушевските улици, на “Бенг, бенг” на Благој Маротов

На сосема необичен начин, со промоција на нова песна од својот автомобил, за време на прошетка со возење низ Крушево, македонскиот музичар Благој Блаж Маротов вчера, на Илинден, преку фејсбук “ин лајв” пред македонската јавност ја промовираше композицијата “Бенг бенг”. По ова необично преслушување на песната, и спотот беше промовиран …

Повеќе »

(ФОТО) Успешен концерт на тенорот Влатко Груевски во чест на Тоше Проески!

Тенорот Влатко Груевски синоќа го одржа солистичкиот концерт во чест на Тоше Проески во пијано придружба на диригентот и пијанист Андреј Наунов пред преполната летна сцена во Крушево на 116 издание на НКС “Десет Дена Крушевска Република”, каде и се бараше слободно седиште повеќе. Концертот на оперскиот пејач Груевски се …

Повеќе »

ЧЕСТ – Влатко Груевски ќе ја изведе химната на „Десет дена крушевска Република“

Оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски оваа година ќе ја има честа на манифестацијата „Десет Дена Крушевска Република” да ја изведе државната химна на свеченото отварање на 1-ви август во Крушево на „Гумење”, како и на централната прослава на празникот „Илинден” на 2.ри август на „Мечкин Камен”. Неуморниот оперски пејач ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Влатко Стефановски:„Во овој луд свет најважно е да се остане жив!“

Вонсериските гитаристи со светска репутација, Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ синоќа, во рамките на Gitar Art Festivala во Белград, премиерно претставиле фрагменти од долго очекуваниот албум „Крушево 2“, како продолжување на еден од најдобрите гитарски проекти од овие простори. Соработката помеѓу Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ започнала уште во 1998. …

Повеќе »

(ФОТО) Крушево го одбележува 38. роденден на Тоше:Низа манифестации во присуство на фановите од земјава и странство!

Тоше Проески денес би наполнил 38. години а неговото родно Крушево го одбележува овој ден… Крушево денеска го одбележува 38. роденден на Тоше Проески, на својот сограѓанин, на македонската и балканска музичка ѕвезда, на човекот со огромно срце за помош на секого. Во чест и спомен на Тоше, оганизирани се …

Повеќе »

(ФОТО) Во петок и сабота ќе се одржи 22. Интернационален фестивал на забавни мелодии „Еврофест“: Чествување за незаборав на Тоше!

„Еврофест 2018“ година ќе има нова димензија – Чествување за незаборав на Тоше… Фестивалот ќе има две вечери и тоа на 28. и 29. септември а ќе се одржи во Крушево и Скопје… Во петок во 17. часот, во Амфитеатарот во Крушево, во чест на Тоше Проески ќе пеат Лауретати …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Легенда која уште живее: На денешен ден пред 37 години е роден Тоше Проески

Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. Тодор Проески – Тоше е роден на 25.ти јануари во 1981.та, а својот музички талент го покажал уште во 1992. година, кога настапувал со песна на влашки јазик на фестивалот “Златно славејче”. Својата музичка кариера, Тоше …

Повеќе »

(ФОТО) Лилјана Петровиќ: „Одам во Крушево и нема причина да се мразиме со родителите на Тоше“

Откако минатиот месец во неколку регионални медиуми беше објавено интервју со Лилјана Петровиќ, менаџерката на Тоше Проески, во кое наводно изјавила дека не оди во Крушево и не го посетува неговиот гроб, таа веднаш се јави со демант на својот Фејсбук профил, информирајќи ја јавноста и илјадниците фанови на Проески …

Повеќе »