Tag Archives: кромид

(ВИДЕО) Три намирници клучни за природен антибиотик – помага со само две лажици дневно

На интернет отсекогаш постоеле некои природни рецепти за зајакнување на имунитетот, но со појавата на социјалните мрежи подостапна е поинаква и подетална презентација на здрави рецепти кои можете да ги правите во текот на зимата. Ни претстои зимски период, она што вообичаено доаѓа заедно со постудените денови е повременото опаѓање …

Повеќе »

ЕНДОКРИНОЛОГ МЕЈЛК МОЗЛИ ТВРДИ: Оваа храна е спас за тироидната жлезда!

Тироидната жлезда ја сака оваа храна… Тироидната жлезда е најголемата ендокрина жлезда во човечкото тело. Се наоѓа во предниот дел на вратот веднаш под гркланот и нормално тежи помеѓу 10. и 20. г. Се состои од два симетрични делови, така што неговата форма често се споредува со пеперутка. Тироидните хормони …

Повеќе »

(Рецепт) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Домашен лек за артритис, ишијас, ревматизам, колена, шилец (трн) во петици, болки во зглобовите

Овој рецепт се надоврзува на традицијата на исцелување која кај нашите народи е позната уште од античко време – станува збор за облога од кромид и компири, кои се покажале како ефикасни за различни воспалителни состојби. Ова се препорачува на секој кој има некој од горенаведените проблеми! Германско-американскиот „татко“ на …

Повеќе »

(Рецепт) НЕШТО НОВО – Подобро од пинџур и ајвар: Салата а не е само тоа!

Кога ќе завршите со подготовка на ајварот и другата зимница, започнете со подготовка на ловечката салата. Се прави од се што ви остана – пиперки, домати, модар патлиџан, со додавање моркови, кромид и лук. Подготовката е многу едноставна, а вкусот уникатен – нешто помеѓу ајвар, лутеница и пинџур. Состојки: 1 …

Повеќе »

(Рецепт) За пушачи и бивши пушачи: Пијалок кој ги чисти белите дробови

Ако сте пушач или поранешен пушач, вашите бели дробови најверојатно се полни со токсини од цигари. За да ги прочистат, ќе ви користи пијалок со лековити својства направен од три билни пијалоци, ѓумбир, кромид и куркума. Ѓумбир Овој древен зачин се користи уште од античките времиња поради неговите лековити својства. …

Повеќе »

Што се случува кога спиете со КРОМИД во ЧОРАПА? Терапија што има неверојатно влијание врз телото!

Постојат голем број приказни од нашите баби кои изгледаат премногу добро за да бидат вистинити. Тие немаат никаква логичка смисла, но некако тие се уште функционираат! Дали сте биле свесни за фактот дека долните области на стапалата имаат директни точки за пристап до сите внатрешни органи во вашето тело? Според …

Повеќе »

(Рецепт) Салата со пилешко, сирење и јајца за сите кои одбегнуваат јагленихидрати

Ако сте и вие меѓу оние кои ги следат правилата за кетогена диета, тогаш можеби ќе ве интересира рецептот за оваа салата. Кетогената или кето диетата е посебен начин на исхрана што подразбира драстично намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на маснотии, како и адекватен внес на протеини. …

Повеќе »

МАШКИ МАКИ – ЉУБОВНА јаболка, кромид и уште 10. афродизијаци кои ја креваат МАШКАТА МОЌ, а не се скапи

Пред да посегнете по непроверени лекови, пробајте домашни чаеви и прилагодете ја исхраната Не очајувајте ако сте наишле на проблем со ерекција за време на долгорочна куќна изолација и општа неподвижност. Постојат природни народни рецепти, но и исхрана, кои ефикасно ќе ја поддржат вашата машкост. Сок од калинка Антиоксидансите во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕКРАСЕН ТРИК: Еве како да исечкате кромид без солзи!

Феноменален трик Сечкањето кромид е една од работите што секоја жена би сакала да ја избегнува во кујната. За многумина, сецкањето е проблем, затоа што често плачеме над него. Една од триковите што ќе ви помогне да не плачете додека сечкате кромид е овој. Потребно е прво да се исчисти …

Повеќе »