Tag Archives: крем торта

(ВИДЕО) Чоколадна крем торта – БЕЗ ПЕЧЕЊЕ!

Ако ви се јаде торта која е со многу крем и е чоколадна, а не треба да се пече тогаш задолжително испробајте го овој рецепт. Состојки: 1,2 литри млеко 2 кесички пудинг од чоколадо 10 лажици шеќер 2 лажици нишесте 150 г путер 100 г чоколадо за готвење 500 мл …

Повеќе »

(ВИДЕО) Крем торта и вкус што се памтат

Ако сте љубител на слатко овој рецепт мора да го пробате! Состојки за корите: 3 лажици брашно 2 лажици какао 6 јајца 5 лажици шеќер 2 лажици масло 2 лажици масло 1 прашок з апечиво екстракт од ванила (опционално) Состојки за фил: 3 кесички пудинг од ванила 1 литар млеко …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крем торта без печење готова за 15. минути

Кога ќе ви се пријаде нешто слатко и кремасто оваа торта е вистинскиот избор Состојки: 400 – 500 г бисквити 400 мл слатка павлака 4 – 5 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 – 1,5 лажици какао Глазура: 60 – 70 г чоколадо за готвење 100 – …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден гриз колач: Десерт за сите времиња!

Вкус на кој ретко се одолева… Состојки: Кора: 8 јајца, 30 лажици шеќер, 30 лажици масло, 30 лажици млеко,30 лажици брашно, 1 кесичка прашок за печиво, 3 лажици какао во прав. Фил: 1,5 литар млеко, 10 лажици гриз, 200 г кокосово брашно, 100 г шеќер Глазура: 150 – 200 г …

Повеќе »

Крем чоколадна торта без брашно од само пет состојки

Доколку барате совршен рецепт пробајте ја оваа чоколадна торта без брашно Состојки: 140 г путер 300 г црно чоколадо 5 големи јајца 40 г какао, плус малку за наросување 150 г шеќер малку сол Подготовка:рерната вклучете ја на 150 степени. Подгответе калап број 23, намачкајте го со путер, по дното …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кремаста зебра торта

Состојки: Кора: 2 јајца, 2 лажици брашно, 1 лажица какао, 1/2 кесичка прашок за печиво, 2 лажици масло, 2 лажици млеко, + малку за поливање Крем:1 литар млеко, 4 лажици нишесте, 6 лажици шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, малку екстракт од ванила, 2 лажици какао, лешници за украс Подготовка: кора: …

Повеќе »

(ФОТО) Крем торта во 4 бои: Комбинација на две чоколада и бисквити која не се пече!

Прекрасна комбинација на вкусови, торта на кој никој не може да и одолее… За оваа феноменална торта не ви е потребна рерна – не се пече, а она што воодушевува е крем структурата и вкус. Состојки: Основна смеса: 240 мл вода, 100 г шеќер, 1 кесичка ванилин шеќе, 400 г …

Повеќе »

(ФОТО) Совршена крем торта готова за 20.минути!

Една од оние торти за која после првото правење повеќе не ви треба рецепт, а и вашето семејство ќе ја обожува. Состојки: 500 г бисквити 8 јајца 250 г путер 200 г чоколадо за готвење 250 г шеќер во прав 500 мл. сварено турско кафе 250 мл млеко Подготовка:путерот изматете …

Повеќе »