Tag Archives: кралица елизабета

(ВИДЕО) Само едно лице на светот може легално да вози без возачка дозвола

Возачката дозвола е документ кој ја докажува способноста за возење одредени категории возила. Но, некому не му треба. Не мислиме на сите оние престапници кои продолжуваат да возат и по одземањето на возачката дозвола, како и оние кои никогаш не полагале возачки испит, и редовно учествуваат во сообраќајот со возење …

Повеќе »

Популарноста и е се’ помала: Меган Маркл подготвува прва фотографија со Лилибет Дајана и крштевка со кралицата!

Добрите познавачи на брачната двојка Меган Маркл и принцот Хари ја очекуваат првата слика на малата Лилибет Дајана. Меган Маркл смета дека малата Лилибет Дајана треба да се крсти пред кралицата Елизабета, бидејќи тоа би и помогнало на нивната популарност. Врвот на популарноста на Меган Маркл помина Имено, кога Меган …

Повеќе »

(ФОТО) КРАЛИЦАТА ПРЕКУ БЕБЕТО МУ СЕ ОСВЕТУВА НА ХАРИ!? Нов потрес на кралскиот двор – Овие вести „ја запалиле“ нацијата!

Лилибет Дајана, ќерката на принцот Хари и Меган Маркл, е родена на 4. јуни, а веста за нејзиното раѓање ја објавија нејзините родители на нивната официјална веб-страница. Меган и Хари сè уште не споделиле фотографии од наследничката, па никој освен членовите на семејството и пријателите не знае како изгледа бебето. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скандалот „Лилибет“ го тресе британскиот кралски двор

Војводата и војвотката од Сасекс, принцот Хари и Меган Маркл, наводно не се консултирале со кралицата Елизабета Втора при изборот на името за нивната ќерка Лилибет, тврди извор од Бакингемската палата за Би-Би-Си. Од друга страна, извор близок до Хари и Меган изјавил дека принцот разговарал со кралицата пред раѓањето …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ОГЛАСИЛА КРАЛИЦАТА: Еве што рекла после раѓањето на правнуката!

БРИТАНСКИТЕ медиуми пишуваат дека кралицата Елизабета е пресреќна откако нејзиниот внук принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл ја објавија веста за раѓањето на нивната ќерка. Лилибет „Лили“ Дајана Маунтбатн-Виндзор е 11-то правнуче на Елизабета, а таа е родена во петокот во болница во Санта Барбара, Калифорнија. По повод доаѓањето …

Повеќе »

(ФОТО) Се појавиле докази за кралскиот расизам: Палатата дала изјава!

За време на истражувањето во Националната архива, магазинот The Guardian открил никогаш невидени документи со кои се потврдува дека палатата практикувала расистички правила при вработување на странци и етнички малцинства и имигранти до 1968. година. Тие не можеа да добијат работа меѓу редовите на свештениците или да вршат такви видови …

Повеќе »

(ФОТО) КРАЛИЦАТА ЈА ВООДУШЕВИЛА ЦЕЛА БРИТАНИЈА: Го чува споменот на принцот Филип – не ја спречиле ниту ниските температури!

БРИТАНСКАТА Кралица Елизабета, вчера, уште еднаш покажала дека ќе продолжи да се грижи за наследството на покојниот принц Филип. Завиена во топла облека, таа ги прегледала коњите и количките што нејзиниот сопруг ги чувал во замокот Виндзор. Кралицата, која е позната како страстен љубител на коњи и одгледувач на чистокрвни …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата ја заврши службената жалоста и се врати на работа

Кралицата Елизабета Втора им се врати на должностите по погребот на принцот Филип и со виртуелна комуникација од дворецот Виндзор со Бакингамската палата имаше аудиенција за две амбасадорки во Обединетото кралство. Кралицата виртуелно ги прими Ивита Бармистре, амбасадор од Република Летонија и Сара Афоур Амани, амбасадор од Република Брегот на …

Повеќе »

(ФОТО) Луксузниот автомобил на кралицата Елизабета ставен на продажба: Километражата на Бентлито ги насмеала купувачите…

Луксузниот автомобил бил повлечен од возниот парк на Кралицата во 2015. година а минал нешто повеќе од 4.000 километри, пишува Дејли Меил. Фактот дека кралица се возела во Бентлито ја зголемува неговата цена. Салонот на автомобилите „Bramley Motor Car“ близу Гилдфорд во Сари го продава одлично сочуваниот зелен Barnato Bentley …

Повеќе »