Tag Archives: кралица елизабета

Омилената снаа на Елизабета и нејзиниот сопруг плачеле на погребот на кралицата

ПРИНЦОТ ЕДВАРД, најмладиот син на Елизабета и неговата сопруга Софи Весекс не можеле да ги задржат солзите на погребот на кралицата. Солзите тајно ги бришеле со марамчиња, а Едвард подоцна со прстите, на кои имал бели ракавици. Уште неколку пати, и откако сите седнаа да ги слушаат говорите, принцот Едвард …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИНТЕРНЕТ ГОРИ: Британците забележале нешто чудно на ковчегот на кралицата за време на ТВ пренос

Гледачите на ТВ преносот од погребот на кралицата Елизабета во еден момент вниманието го одвлекол пајак кој некако завршил на погребниот ковчег, поточно на пораката што на него ја оставил кралот Чарлс. Сцената е снимена додека војската го носела ковчегот во Вестминстерската опатија. – Ова е најсреќниот пајак на светот, …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерта пред погребот беше објавена досега невидена фотографија од кралицата Елизабета

ВЕЧЕРТА пред погребот беше објавена досега невидена фотографија од кралицата Елизабета. Фотографијата е направена на нејзината 70-годишнина. На фотографијата кралицата носи сина облека и со насмевка гледа во камерата, а најмногу се истакнуваат нејзините сини очи. „Таа ги има тие прекрасни сини очи, кои кога се насмевнува и го осветлуваат …

Повеќе »

(ФОТО) „ПРЕНЕСЕТЕ ЈА МОЈАТА ПОРАКА ДО ГРАЃАНИТЕ“: Што се крие во тајното писмо на Елизабета Втора што цели 36 години се чува во Австралија?

За време на нејзината државна посета на Австралија, кралицата Елизабета Втора оставила писмо со мистериозна содржина. Сè што е поврзано со Елизабета Втора е интересно и полно со различни теории, па луѓето ги интересира што појадувала, како и каков однос имала со своите деца, но и како го носела товарот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Историски момент: Осумте внуци на кралицата Елизабета бдееле над нејзиниот ковчег

Синоќа во Вестминстерската опатија осум од внуците на кралицата Елизабета бдееја покрај нејзиниот ковчег. Вилијам носеше сина лента, додека другите внуци, вклучувајќи ги принцезите Беатрис и Евгенија, Зара Тиндал и Питер Филипс и Лејди Луиз Виндзор и Џејмс, Виконт Северн носеа црно. Принцот Хари сè уште ја носеше униформата и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дејвид Бекам чекал 12. часа за да го види ковчегот на кралицата Елизабета

ВО ПОНЕДЕЛНИК, 19. Септември, покојната англиска кралица Елизабета ќе биде погребана во Лондон. Пред тоа граѓаните имаат можност да му оддадат почит на нејзиниот ковчег, а тоа го направил и легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, Дејвид Бекам, кој поради тоа поминал 12. часа чекајќи ред меѓу „обичните“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „THE CROWN“ – Гледаноста на серијата која го следи животот на кралицата Елизабета, по нејзината смрт, се зголемила за 800 отсто

По смртта на кралицата, гледаноста на историската драма „Круна“ се зголемила за 800 отсто само во Велика Британија, додека серијата се искачи на седмото место на глобалната топ 10 листа на Нетфликс. Variety објави дека серијата на Нетфликс, која го следи владеењето на Елизабета Втора, забележала астрономски скок во гледаноста …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата за нејзината омилена снаа остави подарок: „Речиси целото покровителство на Елизабета“

Софи од Весекс, сопругата на принцот Едвард и грофица, треба да преземе голем број добротворни организации од покојната кралица. Извор близок до кралското семејство изјавил дека тоа е подарок од кралицата за нејзината омилена снаа. „Кралицата и грофицата имаа одлични и блиски односи. Нејзиното височество се восхитуваше на нејзиното чувство …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАПРАВЕНА Е ВО 1937. ГОДИНА – На ковчегот на кралицата Елизабета е поставена круна со 2.686 дијаманти

На ковчегот на кралицата Елизабета Втора за време на поворката е поставена круна украсена со 2.686 дијаманти. View this post on Instagram A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) Круната, која е ставена на виолетова перница, е украсена со 2.686. дијаманти, 269. бисери, 17. сафири и 11. смарагди кои …

Повеќе »