Tag Archives: кралица елизабета

(ФОТО) КРАЛИЦАТА СЕ ОГЛАСИЛА НА РОДЕНДЕНОТ – Заблагодарила на убавите желби и открила што му е на семејството најголема утеха во периодот на тагувањето

Британската кралица Елизабета Втора денеска изјави дека ја трогнале сите почести што му биле дадени на нејзиниот сопруг принцот Филип, во нејзиното прво јавно огласување по неговата смрт на почетокот на овој месец. „Додека ние сме семејство во период на голема тага, беше утеха за сите нас да видиме и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Принцот Хари размислува за потег кој би можел да ја обележи кралицата Елизабета но и остатокот на кралското семејство

Принцот Хари разговарал со неговиот брат Вилијам и таткото Чарлс два часа во замокот Виндзор по погребот на неговиот дедо, принцот Филип, објавија британските медиуми. Според „The Sun“, тој поминал два часа мирно разговарајќи со неговиот постар брат, принцот Вилијам, со кого не бил во добри односи, а сè било …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата на погребот седела сама со насолзени очи

КРАЛИЦА Елизабета го придружуваше ковчегот на нејзиниот покоен сопруг, принцот Филип, од замокот Виндзор до црквата Свети Џорџ. Со звуците на националната химна, таа излегла од Бентли и дошла до ковчегот, каде што за момент застанала, значајно, за да му оддаде почит на Филип, а во позадината се слушало ѕвонење …

Повеќе »

(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 100-годишна возраст, ќе биде погребан денеска по комеморацијата во капелата Свети Ѓорѓи во замокот Виндзор. Погребната служба започна. Благословот го даде деканот на Виндзор. Тој рече: „Денес сме тука во капелата Свети Ѓорѓи за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најголем скандал во бракот на принцот Филип и кралицата Елизабета

Сопругот на кралицата Елизабета Втора, принцот Филип, почина на 99-годишна возраст. Двајцата имаа најдолг кралски брак во историјата – седум долги децении, заедно преживеаја војна, семејни превирања и бурен живот на политичката сцена. Роден во благородничко семејство на 10. јуни 1921 година, Филип беше син на грчкиот и дански принц …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата Елизабета ја започнала осумдневната жалост за принцот

Кралицата Елизабета Втора ја започна осумдневната жалост за нејзиниот сопруг, принцот Филип, кој по долго и тешко боледување почина денес во замокот Виндзор. Во овој период, законите нема да добијат кралска согласност, а државните работи ќе бидат привремено запрени во знак на почит, објави Miror. Периодот на кралска жалост ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Починал принцот Филип: Принцот Хари се простил од својот дедо!

Војводата од Единбург, принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, почина на 100-годишна возраст, објави Бакингемската палата, пренесува Sky News.   View this post on Instagram   A post shared by Cambridges💖 (@thecambridgess_) Во изјавата на Бакингемската палата се вели: „Нејзиното височество Кралицата со длабока тага ја објави смртта …

Повеќе »

(ФОТО) НЕ Е ЛУТА ТУКУ ТАЖНА: Конечно откриено како се чувствува кралицата Елизабета после шокантното интервју на нејзиниот внук

Интервјуто што Меган Маркл и принцот Хари и го дадоа на Опра Винфри го потресе светот, а најмногу кралското семејство. Сепак, според изворот, кралицата Елизабета „не е лута, туку само тажна“, по обвинувањата за расизам изнесени од Меган и Хари, пренесува „Сан“. „Тие секогаш се грижеле за Хари и кралицата …

Повеќе »

(ФОТО) Британците пишуваат дека кралицата одбива да го потпише одговорот на интервјуто на Меган и Хари!

Британскиот Daily Mail реакцијата на Бакингемската палата на интервјуто на Меган и Хари ја опишал како „ужас и запрепастување“. Кралицата, принцот Чарлс и принцот Вилијам долго разговарале за тоа како да реагираат на низата обвинувања направени од Хари и неговата сопруга Меган за време на двочасовниот специјал со Опра Винфри …

Повеќе »