Tag Archives: коцки

(ВИДЕО) Рафаело коцки без печење

Вкусот на рафаело секого го привлекува а ние ви најдовме рецепт за колач што не се пече… Состојки: турски бисквити во зависност од калапот, рецептот е за сад со димензии 25х25 см. Фил: 1 литар млеко 4 жолчки 4 лажици брашно 4 лажици нишесте 200 г шеќер екстракт од ванила …

Повеќе »

(ФОТО) 5 рецепти за посни предјадења

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни коцки со ореви

Состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Подготовка:шеќерот и водата ставете ги да зовријат. Тргнете од рингла и додајте маргарин, измешајте да се истопи. Ставете ги мелените ореви, па бисквитите и …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставно за подготовка: Коцки од рогач и јаболки

Денес ретко се прават колачи со рогач, а она што го прави посебно е што е сличен на чоколадото, а поздраво е, па често се додава во разни десерти наместо чоколадо. Состојки: 4 големи јаболки 1 лажица цимет или зачини за медењаци 4 јајца 1 кесичка ванилин шеќер половина шоља …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарени коцки со мелено месо

Комбинацијата на вкусови во ова јадење ќе ве воодушеви… Потребно е: 250 г мелено месо 100 г. сува сечкана сланина масло 1 главичка кромид 4 чена лук 1 лажица црвен пипер сол, црн пипер 100 г. варен ориз 200 г. листови попарена блитва 200 мл. јогурт 200 г. кисела павлака …

Повеќе »