Tag Archives: коски

Го регулира холестеролот, ги зајакнува коските и ги штити очите – ова е кралот на зеленчукот!

Кељот се смета за еден од најздравите и најхранливите видови зелен лиснат зеленчук.Ова е вистинска суперхрана полна со корисни соединенија, кои имаат моќни лековити својства.Богат е со витамин А, витамин Ц и витамин К. Лиснатиот дел содржи и фосфор, магнезиум и калиум. Ова се здравствените придобивки од кељот и зошто …

Повеќе »

МОЌНА НАМИРНИЦА! КОИ СЕ ПОЗДРАВИ – ЦРНИТЕ ИЛИ ЗЕЛЕНИТЕ МАСЛИНКИ? Тие го штитат срцето, коските и го регулираат шеќерот

Маслото од црните маслинки е помалку горчливо од она направено од зелените. Не е тајна дека маслинките имаат силен ефект врз здравјето. Без разлика дали се работи за масло или цел плод, маслинките имаат репутација на одлични помагачи на срцето, но придобивките ги надминуваат само кардиоваскуларните јакнења. Кога ќе слушнете …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ ЌЕ ВКЛУЧИТЕ ВО СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ СО САМО ЕДНА ПОРЦИЈА МАСЛИНКИ: Неверојатно!

Списокот на лековитите својства на маслинките е навистина долг Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти. Маслиновото дрво е доста степенесто. Може да достигне висина од l2. метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се …

Повеќе »

Оваа намирница има одлично влијание на вашето здравје – добри се за дијабетес, слабеење, имунитет, коските…

Печурките се намирница која се препорачува како составен дел од менито на лицата кои страдаат од дијабетес… Ако печурките спаѓаат во вашите омилени намирници и често се на вашето мени, ќе ве воодушеви веста дека овие плодови се исклучително здрави Еве поради што печурките се добри за вас: 1. Помагаат …

Повеќе »

Починал актерот Хит Фримен – најпознат по улогата во тв серијата „Коски“

Популарниот актер Хит Фримен, познат во светот по улогата на серискиот убиец Хауард Епс во првите две сезони од серијата „Коски“, починал на 41-годишна возраст. Тој починал во сон, во својот дом во Остин, Тексас, во саботата на 13. ноември. Фримен бил исклучително популарен поради ликовите што ги играл. Некои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанските медиуми ја откриле вистината: Надал страда од болест која е кобна за неговата кариера

Нови проблеми Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се откажа од турнирот во Синсинати, но и во Торонто. Надал е неизвесен и за УС Опен, а шпанските медиуми пишуваат за мистериозната болест со која се бори Рафа. Локалните медиуми, пред Шпанецот да се пожали на болки во стапалото, изјавиле дека Надал има …

Повеќе »

Пристигнуваат КАЈСИИТЕ: Изедете ДВЕ овошки дневно и направете ЧУДО за својот организам

Покрај тоа што се вкусни, кајсиите се исклучително здрави. Кајсиите се одличен сојузник во борбата против запек, болни коски, сува кожа и вишок килограми. Ова мало овошје е извор на витамин А, познат како ретинол, кој покрај тоа што го одржува здравјето на очите, помага во зајакнување на имунитетот и …

Повеќе »

Блитвата е ефтина и здрава, 5. причини зашто треба да ја јадеме

Меѓу изобилството на зеленчук со зелена боја што моментално се наоѓа на пазарот, не заборавајте на блитвата. Овој лиснат зеленчук е богат со супстанции кои имаат корисен ефект врз здравјето на очите и зачувувањето на видот. Покрај тоа, блитвата, особено ако се јаде свежа во салата, позитивно влијае на варењето …

Повеќе »

7. причини поради кои е добро да се пие МАСЛИНОВО МАСЛО на ПРАЗЕН СТОМАК

Повеќето од нас користат маслиново масло како додаток на јадењата, сепак, се користи на празен стомак а придобивките се многубројни. Повеќето луѓе користат маслиново масло за готвење и салати, но всушност, ако го пиете, ќе добиете максимална корист од тоа. Познато е по неговите позитивни ефекти врз срцето, но чудата …

Повеќе »