Tag Archives: коски

Меѓународен ден на пивото. Дали е тоа здрав или нездрав пијалок?

ПИВОТО е еден од најстарите пијалоци во светот. Рецепти за пиво може да се најдат во египетските гробници, археолошките локалитети во Месопотамија и вавилонските текстови. Денес, пивото може да се најде во продавниците и пиварниците ширум светот, а популарноста на малите занаетчиски пивари расте со молскавична брзина во последните години. …

Повеќе »

(ФОТО) БЕШЕ СЕКС СИМБОЛ ВО 60-тите, А ПОТОА ОТКРИЛА ДЕКА Е БОЛНА ОД ТЕШКА БОЛЕСТ: Ги игнорирала симптомите и се покајала

Првата Бонд девојка Урсула Андерс пленела со убавина и сексапил, а потоа и била дијагностицирана болест која упорно ја игнорирала. Еве што никогаш не треба да правите!Обожавателите на познатата филмска франшиза за агентот 007 веројатно се сеќаваат на првата Бонд девојка, занесната швајцарска актерка Урсула Анедерс (86), која се појави …

Повеќе »

Тешка болест која започнува без јасни знаци – ова се првите симптоми на карцином на коските

Ракот на коските настанува кога се создаваат малигни клетки кои ги уништуваат коските, а неколку симптоми можат да ве предупредат и навреме да го откриете. Првиот знак што укажува на рак на коските е болката, а многу луѓе мислат дека страдаат од артритис поради болки во коските и на тој …

Повеќе »

Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали. „Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong. Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од …

Повеќе »

Нутриционист вели дека овој додаток им е најпотребен на жените после 50. година

ЗЕМАЊЕТО на додатоци во исхраната може да му помогне на нашето тело да остане здраво. Има многу додатоци за избор, во зависност од вашите специфични потреби. Друг фактор во изборот на најдобри додатоци за вас е возраста. Различни возрасни групи имаат различни потреби. Ако сте жена над 50. години, најдобриот …

Повеќе »

ТЕНИСКИОТ СВЕТ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Рафаел Надал најавил крај на кариерата

ШПАНСКИОТ тенисер Рафаел Надал признал дека утрешниот дуел против Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос може да биде негов последен меч на Отвореното првенство на Франција. Во осминафиналето на вториот Грен слем турнир во сезоната, по голема борба во пет сета, Надал го совлада Канаѓанецот Феликс Оже-Алиасим. View this …

Повеќе »

Ова се можни ефекти врз вашето здравје ако земате витамин Д по 50. години.

Како што минуваат годините, ризикот од развој на одредени здравствени состојби, како што се остеопороза, рак и хипертензија, се зголемува. Со други зборови, тело старо 50. години значително се разликува од тело старо 20. години. Ова е причината зошто земањето одредени додатоци може да резултира со некои изненадувачки ефекти. Многу …

Повеќе »

МОЌЕН БОРЕЦ ПРОТИВ МНОГУ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ: Еве зошто е добро да се јаде млад кромид – особено зелениот дел

Постојат пет јаки причини зошто пролетниот кромид мора да биде на вашата трпеза… Доаѓа сезоната на млад кромид, која многумина ја сакаат поради вкусот а немаат идеја дека е вистинска ризница на минерали и витамини, како и дека е одлична во заштитата на здравјето на целиот организам. Зелениот дел од …

Повеќе »

РЕЦЕПТ ЗА АЛКАЛЕН СОК: Одличен за дијабетес, недостаток на витамин Д и ниска густина на коските

Алкалноста е важна за нашето здравје бидејќи клетките во нашите тела мора да ја одржуваат својата природна алкална рамнотежа за да останат здрави. Затоа, конзумирањето алкална храна може да промовира одлично општо здравјеОвој рецепт за алкализација на сок вклучува високо алкална храна како што се моркови, краставици, зелка, кељ или …

Повеќе »