Tag Archives: корона

(ВИДЕО) НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ – Ова е најстрашниот филм во историјата: Смеете ли да го гледате?

Секој волонтер е опремен со монитор за отчукувањата на срцето што се следи за време на секој филм Научниците тврдат дека конечно утврдиле кој хорор филм е најстрашниот во историјата, а тоа е филмот „Host“. Станува збор за филм на британскиот режисер Роб Севиџ, кој е создаден за време на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ринго Стар (82) има корона. Откажал дури шест концерти на турнејата

ЗА ВИКЕНДОТ беше објавено дека 82-годишниот Ринго Стар откажува два концерта на својата турнеја поради болест, но не беше објавено дека болеста е ковид-19. Сега е потврдено дека поранешниот член на Битлси е позитивен на коронавирус и поради тоа мора да откаже дури шест настапи. Познатиот музичар, исто како и …

Повеќе »

(ФОТО) Легендарниот актер непрепознатлив, фановите загрижени – се нагаѓа која болест „го нападнала“

Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон прошетаа во Малибу, а судејќи по фотографиите направени од папараците, актерот изгледа речиси непрепознатливо. View this post on Instagram A post shared by Tom Hanks Fans (@tomhanksfansite) Како што можете да видите на фотографиите, актерот многу ослабел, а фановите се загрижени бидејќи не …

Повеќе »

Објавено е интересно истражување: Зошто некои луѓе се природно отпорни на короната?

СТУДИЈА на парови во кои двајцата партнери биле изложени на коронавирус, но само едно лице било заразено, помага да се расветли зошто некои луѓе се природно отпорни на вирусот. Научниците веруваат дека ваквите случаи се ретки, но повикот за волонтери што одговараат на тој профил резултирал со одговор од приближно …

Повеќе »

3 во 1: Што ни носи новата комбинирана вакцина на „Модерна“?

Компанијата „Модерна“ работи на целосно нова вакцина која ќе биде ефикасна и’ против корона и грип, но и против респираторниот синцицијален вирус. Истражувањето е сеуште во тек, но веќе дава голема надеж на сите нас бидејќи води кон живот без маски. „Модерна“ неодамна објави дека развива комбинирана вакцина што всушност …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја емотивната средба на тригодишни пријатели кои заедно го победиле ракот!

Пејсон Алтис и Мек Портер се најдобри пријатели кои се запознале во болница во Феникс, Аризона, каде заедно се лекувале од рак. Поради коронавирусот, тие не можеле често да се гледаат во болница, но за краткото време поминато заедно, станаа најдобри пријатели. View this post on Instagram A post shared …

Повеќе »

(ФОТО) Сестрата на Кристијано Роналдо ја исмејувала корона а сега завршила во болница!

Катија Авеиро, сестра на фудбалерот Кристијано Роналдо, минатата година се исмејуваше со вирусот корона, а сега заврши во болница поради пневмонија, што веднаш беше комплицирано од позитивниот тест за корона. Таа доби позитивен тест за коронавирус на 17 јули, по што нејзините симптоми се влошија, а во петокот доби пневмонија. …

Повеќе »

(ВИДЕО) 28. годишна патничка во авион нападнала стјуардеса – и искршила два заба

На социјалните мрежи се шири уште едно видео од моментот кога бесна патничка ја удира стјуардесата. 28-годишната девојка била предупредена дека мора да носи маска и да се подготви за слетување, што очигледно ја испровоцирало. Потоа ја нападна стјуардесата и и’ скршила два заби. 28-годишниата била уапсена веднаш по слетувањето …

Повеќе »

Починал Вилијам Шекспир – првиот маж во светот кој прими вакцина против коронавирус

„Тој беше голем љубител на фотографијата, обожуваше џез и дружења, а ја сакаше и природата. Бил ќе остане запаметен по многу работи, особено по добрата смисла за хумор“, се вели во соопштението на семејството. Вилијам Шекспир, првиот маж на светот што прими вакцина против коронавирус, почина во болница на 81-годишна …

Повеќе »