Tag Archives: корисно

Мешавината од 2. состојки кои сите ги имаме во кујната е чудо: Овој прав ќе ви го промени животот

И’ двете материи се моќни прехрамбени „алатки“ за управување со стресот… Солта, како и шеќерот не се препорачува во поголеми количества поради потенцијалната штетност за здравјето, но тоа не значи дека не постои и позитивна страна, посебно кога станува збор за нивната комбинација, објаснува Мет Стоун, американски научник и автор …

Повеќе »

Топ 7 причини за пиење кафе: Помал ризик од рак, дијабетес…

Кофеинот е најкорисна психоактивна состојка на светот. И тоа со добра причина – не буди, помогнува да ги завршиме обврските и не полни со енергија… Луѓето, меѓутоа, често се грижат дали треба да го ограничат внесувањето на кофеин или потполно да го отстранат од употреба. Иако премногу кофеин може да …

Повеќе »

23. совети од дете за родителите: Неколку ќе ги запамтите за цел живот

1. Не ме расипувајте! Знам дека нема да имам што сакам. 2. Не плашете се да бидете строги. Да знам дека некој се грижи за мене. 3. Не ме присилувајте. Ова ќе ме научи дека можам да направам сè со сила. Подобро да реагирам на совети. 4. Немојте да бидете …

Повеќе »