Tag Archives: концерти

(ФОТО) Поради инфекција славниот пејач итно хоспитализиран:„Жал ми е, нема полошо од ова…“

Сер Том Џонс поради бактериска инфекција бил префрлен во болница, што резултирало со откажување на сите негови концерти во Британија. Преку социјалната мрежа, Твитер, им објаснил на фановите колку му е жал, а се извинил и поради тоа што вечерта не ја поминал со нив. “Жал ми е, нема полошо …

Повеќе »

„Нирвана“ се обедини за концерти со Френсис Бин Кобеин

Нирвана најавија турнеја обединети со ќерката на Кортни Лав, Френсис Бин Кобејн, како водечки вокал/гитара, заедно со преживеаните членови Дејв Грол, Крист Новоселиќ и Пат Смајер. Преживеаните членови на Нирвана последен пат настапија заедно во Hall of Fame рокендрол во 2014. година и во барот „Сент Витус“ во Њујорк подоцна …

Повеќе »

Концерт на Квартет тромбони, спектакуларно 3Д Мапинг шоу и Концерт на учениците по музика со Македонската филхармонија

Македонската филхармонија, од 30 до 3 јуни, приредува три интересни настани. Утре (30 мај) во Камерната сала во 20 часот, концерт ќе одржи Квартетот тромбони на Македонската филхармонија во состав: ДимчеБелчовски, БранкоИлиевски, НиколаРистевски- тромбони иАлександарНиниќ- туба. Како гости на концертот ќе настапат Маријана Николовска на пијано и Славчо Коцев на …

Повеќе »

Дино Имери со нова концертна „офанзива“: Пригодно и хуманитарно!

Еден од најголемите пијанисти во Македонија, Дино Имери, ги најави новите концерти: – 15.05. – МАНУ – Настап на Бојан Илкоски, виолина и Дино Имери, пијано (Зографски, Франк, Глишиќ) – 21.05. – Гершвин “Рапсодија во Сино” / Дино Имери/ Биг Бенд на ФМУ / Маестро Кире Костов (Македонска Филхармонија) – …

Повеќе »

(ФОТО) Аки Рахимовски имал мозочен удар: „Не му е загрозен животот!“

„Имаше полесен мозочен удар. Но, одлучивме да ’дигнеме рачна’ и допонатаму ги откажавме сите концерти“, рекол Хус. Фронтменот на „Парни ваљак“, Аки Рахимовски (62) доживел полесен мозочен удар, а сите концерти на бендот се откажани, било соопштено на службените страни на бендот на Фејсбук и Инстаграм. „Драги наши, за жал, …

Повеќе »

Македонското девојче урива рекорди: После четири распродадени, ќе има и’ три концерти во март!

Каролина Гочева, одамна знаеме, дек е извонреден вокал, но по најновите информации може уште повеќе да се гордее со својата работа… Четирите, најавени, концерти во февруари, на кои што Каролина ќе го промовира новиот албум „Извор“, за 23, 24, 25 и 26-ти февруари се РАСПРОДАДЕНИ. Поради големиот интерес, закажани се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Промотивни концерти на Каролина со новиот албум „Извор“ во МОБ!

После блескавиот концертен маратон од пред четири години, Каролина и нејзиниот бенд повторно се враќаат во Македонската Опера и Балет, со четири последователни концерти, на 23, 24, 25 и 26-ти февруари. На концертите публиката за прв пат ќе има можност да ги чуе во живо сите нови песни од долгоочекуваниот …

Повеќе »

Оливер Драгојевиќ го доби најубавиот божиќен и новогодишен подарок:Туморот намален а тој се подготвува за пролетни концерти!

Како што веќе пишувавме Оливер Драгојевиќ за Божик беше пуштен дома и деновите ги минува со семејството. Тој е голем оптимист… „Последните наоди од прегледите кажуваат дека туморот е многу намален и засега нема потреба од хемотерапија или зрачење.Јас се чувствувам добро и среќен сум што сум со семејството. Размислувам …

Повеќе »

(ФОТО) Поради аномалии во мозокот Роби Вилијамс откажува концертите…

Пејачот Роби Вилијамс во септември откажал неколку концерти после што седум дена минал на интензивна нега бидејќи лекарите му откриле аномалии на мозокот. После концертот во Цирих, на 2. септември, британскиот пејач сфатил дека нешто не е во ред со него.Роби Вилијамс морал да откаже некои од концертите во септември, …

Повеќе »