Tag Archives: концерти

ПОЧИНАЛ АЛЕКСАНДАР БАЊАЦ: Колегите се простуваат од славниот композитор: „Патувај Баки, почивај во мир!“

Познатиот клавијатурист, композитор и аранжер, Александар Бањац (45) ненадејно починал. Веста за неговата смрт ја објавија колегите кои се збогуваат со овој музичар на социјалните мрежи. R.I.P. Aleksandar Banjac…Pa kako bez ikakve najave i pozdrava Baki??? Boli ova vijest Baki i guši…Gospod nek se smiluje tvojoj duši…Sviraj klavir, sviraj bas, …

Повеќе »

(ФОТО) ЗОШТО НА КОНЦЕРТИТЕ НА ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ ФАНОВИТЕ МУ ДАВАА ПЛИШЕНИ ИГРАЧКИ?Постои причина за тоа – сега е болен спомен!

АКО некогаш сте биле на концертот на Ѓорѓе Балашевиќ, сигурно сте забележале дека публиката го покрива со плишени играчки – зајаци, а понекогаш и со мандарини. Најверните обожаватели знаат дека тоа е поради стихот во неговата популарна песна „Некои нови деца“, објавена во 1987. година. Имено, во таа поема во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ ФОТО) КОРОНАВИРУС -СЕКОЈА ЧЕСТ: Во Германија се одржани три концерти за да се истражи ризикот од зараза – вложени 990.000 евра!

Во експериментот на научниците биле вклучени 1.500 доброволци на возраст меѓу 18. и 50. години, а сите учесници биле тестирани на Ковид Во Германија се одржаа три концерти за еден ден, со цел да се истражат ризиците од масовни собири во затворено. Во експериментот на научниците биле вклучени 1.500 доброволци …

Повеќе »

Жељко Бебек со видео ја поканува публиката на концертите во Охрид и во Битола

Видео поздрав од легендарниот Жељко Бебек, по повод претстојните концерти кои ќе се одржат овој викенд: 21.08- Антички театар, Охрид 22.08- Хераклеа, Битола Не пропуштајте ја можноста да ги слушнете големите хитови на Бијело Дугме и хитовите од соло кариерата на Бебек во Охрид и во Битола. Билетите во строго …

Повеќе »

(ФОТО) Во ВУХАН журки на базените – како воопшто да немало корона!

Илјадници млади кинези во текот на викендот го преплавиле аква-паркот во централниот кинески град Вухан, каде минатата година избувна епидемијата со коронавирус, „жедни“ за забава, бидејќи животот во тој град полека се враќа во нормала. Се одржала забава на отворено, но судејќи според фотографиите и снимките, не би се рекло …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Поудобно од порано“ – Првиот голем концерт со дистанца

Дали музичките концерти ќе изгледаат вака во иднина, се прашувале многу љубители на музиката кога видоа фотографии и снимки од настапот на Сем Фендер во Њукасл, пред околу 2.500 луѓе во публиката, поделени во помали групи во просторите зад металните огради за да ја почитуваат мерката за физичка дистанца. . …

Повеќе »

И’ легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид – 21. август, Антички театар

Како што најавија Авалон продукција еден по еден ги пополнуваат термините за концерти, а за концертот на Жељко Бебек на 21. август во Охрид велат: „Драги пријатели и љубители на стариот нормален живот, Големо задоволство ни е да ве информираме дека покрај Амира Медуњанин, Дарко Рундек и Екипа, Авалон Продукција …

Повеќе »

Концертите се враќаат во Македонија!

Авалон продукција до јавноста се обрати со соопштение околу концертните активности кои ги планираат наредните месеци! „Успеавме да се договориме со Министерството за здравство концертите да се вратат во Македонија под повеќе од достоинствени услови за публиката да може да ужива, а сепак по протоколи (заштитни маски и скратени капацитети) …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вдовицата на Оливер Драгојевиќ со само една реченица открила зошто по војната не пеел во Србија!

Пред многу години имавме можност, за време на гранатирањето на Сплит да разговараме со Оливер Драгојевиќ, а темата беше негов наводен настап во Белград…На тоа тој ни кажа:„Го слушаш ли ова. Ми го бомбардираат Сплит, каков концерт во Белград. Никогаш нема да одам таму…“ И, токму таа иста реченица сега …

Повеќе »