Tag Archives: концерт

(ВИДЕО+ФОТО) BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA на 11. декември во Македонија – ИТАЛИЈАНКАТА која феноменално ја отпеа „Море сокол пие” на концерт во Скопје

11 декември е датумот резервиран за премиерната дружба со македонската публика и концертот на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) е бендот, чиј вокал, неверојатната Маргерита Абита од Сицилија пред светот ја претстави магичната интерпретација на безвременскиот класик „Море сокол пие”. Начинот на кој Маргерита ја …

Повеќе »

Неповторливиот Божо Вреќо во ноември доаѓа во Скопје, картите пуштени во продажба

Лирскиот тенор со ангелски глас што преку звук ги отсликува најдлабоките емоции, Божо Вреќо, на 1 ноември од 20 часотво салата на Македонска филхармонија во Скопје, подготвува неповторливо доживување за љубителите на севдалинките. Картите се веќе пуштени во продажба. Пристап кој е навистина катарзичен, трансверзален и единствен, како што пишуваат …

Повеќе »

(ФОТО) Концерт во чест на Тоше Проески

На 5. октомври, во чест на Тоше Проески во Крушево ќе се одржу концерт на кој ќе настапат познати музички имиња кои ќе ги пеат неговите песни. Датумот 5. октомври е избран како потсетување на псоледниот концерт на Тоше одржан на 5. октомври на Градскиот стадион во Скопје. „На 5 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СОЛИДАРНОСТ СО ИРАНКИТЕ – Турска пејачка си ја отсекла косата на сцена: „Ако ќе не грабате за неа, нема да ја имаме“

Протестите по смртта на 22-годишната Махса Амини се проширија низ Иран како шумски пожар, а поддршката на луѓето доаѓа од различни делови на светот. Сега на се’ се приклучи и познатата турска пејачка Мелек Мосо. Мосо отсекла прамени од косата на сцената за време на нејзиниот настап за да изрази …

Повеќе »

„МАКЕДОНИСИМО” НА СИМОН ТРПЧЕСКИ И ПРИЈАТЕЛИТЕ ПРЕТСТАВЕН ПРЕД БИТОЛСКАТА ПУБЛИКА

На голема радост на многубројната битолска публика, која синоќа го исполни Платото пред Офицерскиот дом, Симон Трпчески и пријателите, го изведоа концертот „Македонисимо”, низ кој беше претставен дел од големото богатство на македонската народна музика. Проектот од 80 минути музика, вклучува квинтет и претставува камерно видување на нашата музика, збогатувајќи …

Повеќе »

Турска пејачка уапсена по шега за верските училишта

Турската поп ѕвезда Ѓулсен е уапсена поради „поттикнување омраза и непријателство“ со шега за верските училишта, јавуваат денеска турските медиуми. Четириесет и шестгодишната Ѓулсен беше уапсена во четвртокот вечерта во нејзиниот стан во Истанбул. Во април, на концерт во Истанбул, Ѓулсен рекла дека „перверзиите“ на еден од нејзините музичари се …

Повеќе »

ОД ВЧЕРАШНИТЕ НАСТАНИ НА БИТ ФЕСТ: ОДРЖАН КОНЦЕРТ НА ГРУПА „МИЗАР”

На Платото пред Офицерскиот дом, во рамките на програмата на „БИТ ФЕСТ”, пред битолската публика настапи култната македонска музичка група „Мизар”, една од најзначајните и највлијателни македонски групи, чија трага е длабоко врежана во современата македонска култура. Повод за овој концерт беше промоцијата на новото ЦД на групата „МИЗАР” и …

Повеќе »

(ФОТО) Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ по прв пат ќе одржи концерт во Македонија

Сцена продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола. Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти …

Повеќе »

Лозано и бендот со двочасовен концерт во Маврово на 2-ри август!

Миленикот на публиката, еден од нашите најпопуларни пејачи, Влатко Лозаноски – Лозано за празникот „2-ри Илинден“ ќе настапи во Маврово. Поточно, Лозано заедно со својот бенд ќе одржат двочасовен концерт во ексклузивниот ресорт „Радика“, а гости се очекуваат од повеќе градови на нашата земја, со оглед на тоа дека овој …

Повеќе »