Tag Archives: концерт

(ВИДЕО) Отпеаја неколку македонски песни, а сега испраќаат и поздрав на македонски: Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) едвај чекаат да дојдат во Скопје!

„Едвај чекаме да дојдеме во Скопје и заедно да ја отпееме „Море сокол пие”. Се гледаме на 11 декември во Македонска Филхармонија”, ова е пораката што на чист македонски јазик ја испраќаат членовите на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Премиерната дружба со македонската публика е во рамките на јубилејната турнеја …

Повеќе »

(ФОТО) Време беше: Голем и’ солистички концерт на „Некст Тајм“ во Скопје!

На 17-ти декември во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, голем солистички концерт ќе одржи македонскиот музички бренд – „Некст Тајм“.Тие ќе бидат придружувани од нивниот бенд, на чело со маестралниот композитор и музичар – Николче Мицевски, со кои ќе го презентираат нивното музичко творештво, како и материјалот од нивниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОТРЕСНО – ПОЗНАТИОТ ПЕЈАЧ ЛИПАЛ НА КОНЦЕРТ: Плачел на сцената како мало дете поради СМРТТА НА БРАТ му! ЕДЕН СТИХ целосно го скршил!

Ник Картер се расплакал на сцената во лондонската О2 арена за време на настапот со неговиот бенд „Бекстрит Бојс“ во неделата навечер. Тој почнал да плаче додека го пеел својот стих на темата „Show Me The Meaning of Being Lonely“. Не успеал да ја заврши песната. Тој бил погоден од …

Повеќе »

(ФОТО) Дино Имери на концерт со Софиската филхармонија ја освои публиката со симфонија бр.2 од Бернштајн

Македонскиот пијанист и композитор Дино Имери синоќа одржа концерт во Софиската филхармонија во сала „Бугарија“ во Софија, како дел од есенската сезона на Софиската филхармонија. Освен учеството на Имери како солист која ја свиреше симфонијата бр.2 од Бернштајн, под диригентската палка на Љубомир Денев – син, исто така на сцената …

Повеќе »

(ФОТО) Триумфално враќање на Симон Трпчески во Чикаго!

Триумфален камбек во Чикаго со маестра Ксиан Џанг и поддршка и почит од музичарите на Chicago Symphony, како и многу Македонци! Малку од атмосферата за Ноќта на вештерките, прославена на чист македонски начин 🙂 На небото… до Минеаполис! Фото: Принтскрин/Facebook

Повеќе »

(ВИДЕО) Концерт на Ѓоко Ѓорчев во Неготино: „Прекрасна и незаборавна вечер“ – „Концерт за душа! Прекрасно!“

„Неготино за својата легенда и Ѓоко Ѓорчев за својот град“, се одржи синоќа, сабота, во старата чаршија на родниот град на македонскиот Том Џонс кој со своите соноќешни изведби апсолутно го надмина тој псевдоним. Ѓорчев пееше за сите негови фанови, сите присутни кои ја исполнија старата чаршоја бидејќи дојдоа да …

Повеќе »

(ВИДЕО) За општината „не беше во концептот“ но народот реши нивната икона да има концерт – „Неготино за својата легенда и Ѓоко Ѓорчев за својот град“

„Неготино за својата легенда и Ѓоко Ѓорчев за својот град“, ќе се одржи во сабота со почеток во 19 часот, за кога е закажан концерт по повод 32. години на македонската музичка сцена на македонскиот Том Џонс. Средбата со своите сограѓани, што ќе се одржи во прекрасниот амбиент на неготинската …

Повеќе »

(ФОТО) ТАНЦУВАЛЕ И СЕ ГУШКАЛЕ – Прво појавување во јавноста по погребот на кралицата: Меган и Хари уживале на концерт

Принцот Хари и Меган Маркл првпат се појавиле во јавноста откако се вратија во САД по погребот на кралицата Елизабета Втора. Двојката уживалс во концертот на пејачот Џек Џонсон во Калифорнија. Војводата и војвотката од Сасекс стоеле во специјално ограден простор со уште десет луѓе со кои биле видени како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA на 11. декември во Македонија – ИТАЛИЈАНКАТА која феноменално ја отпеа „Море сокол пие” на концерт во Скопје

11 декември е датумот резервиран за премиерната дружба со македонската публика и концертот на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) е бендот, чиј вокал, неверојатната Маргерита Абита од Сицилија пред светот ја претстави магичната интерпретација на безвременскиот класик „Море сокол пие”. Начинот на кој Маргерита ја …

Повеќе »