Tag Archives: конференција

(ВИДЕО) НЕПРИЈАТНА СИТУАЦИЈА – Последниот лапсус на Бајден кружи на Интернет, тој повикувал почината жена: „Џеки, дали си тука?“

Американскиот претседател Џо Бајден стана познат по своите гафови кои го ставаат во непријатни ситуации. Во последното, тој и се обраќа на починатата членка на Конгресот, довикувајќи го нејзиното име. За време на вчерашната конференција за борба против гладот, Бајден ја повикувал конгресменката од Индијана, Џеки Валорски, која загина во …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Господине, жена ви е гола“: Се вклучил на ЗУМ а потоа се избламирал за цел живот!

Ова воопшто не му требало… Јужноафриканскиот политичар Ксолиле Ндеву бил понижен до крајот на својот живот кога дозволил неговата гола сопруга,среде многу важен состанок, да биде во позадина. Ндеву, кој очигледно нема искуство со состаноците на ЗУМ, зборувал за тоа како локалните заедници можат да им помагаат на лекарите и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Холандски новинар „упаднал“ во виртуелна конференција на ЕУ

Министрите за одбрана на ЕУ дискутираале за зајакнување на колективната европска безбедност и општите насоки за зајакнување на одбраната на ЕУ во блиска иднина, кога холандски новинар „упаднал“ на нивната виртуелна средба преку апликацијата „Зум“, пишува белгиски „Соар“. И додека многумина се смееле на овој настан, има и такви кои …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија по прв пат со учесник на Меѓународната менторска програма за жени лидери во САД – The Fortune – U.S. Department of State Global Women’s Mentoring Partnership

Генералната директорка на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева е првата жена од Македонија која ќе учествува на едномесечната меѓународна програма во САД, партнерство помеѓу Стејт департментот на САД, Fortune Most Powerful Women и Vital Voices. Едномесечната меѓународна програма која повеќе од 10 години ги поврзува најуспешните жени менаџери од САД …

Повеќе »