Tag Archives: компанија

(ВИДЕО+ФОТО) ГО ТРОГНАЛ СВЕТОТ: Кое е момчето без долниот дел од телото на отворањето на Мундијалот?

Момчето без долен дел од телото, кое се појави на отворањето на Светското првенство во Катар, никого не остави рамнодушен. Ганим Ал Муфтах е роден со синдром на каудална регресија, ретко нарушување што го попречува развојот на долниот дел од ‘рбетот. Со оглед на многу малкуте шанси за преживување што …

Повеќе »

ЕДНА ОД НАЈПРОФИТНИТЕ КОМПАНИИ ВО ЗЕМЈАВА НЕ ДАВА НИ ПРОСЕЧНА ПЛАТА, А ПРОФИТОТ И СКОКНАЛ ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ПАТИ

Кавадречката компанија „ИГМ трејд Илија и др“ е втора на листата со компании со најголема добивка (порталот Пари веќе ја објави листата https://pari.com.mk/100-najgolemi-dobivka-2021-godina/ ) . Но, како што веќе пишувавме, и покрај остварениот профит од 51,2 милиони евра во текот на минатата година, компанијата не дала ни плати кои во просек се …

Повеќе »

(ФОТО) Многу Австралијци вчера излегоа на гласање во костими за капење, причината е интересна

Стотици Австралијци на вчерашните избори излегоа на гласање само во костими за капење, а причина за тоа е повикот на брендот Budgy Smuggler да го остварат своето уставно право, но без да носат панталони, а како компензација ќе добијат копија од нивните производи. Австралискиот бренд за костими за капење Budgy …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полицаецот се изненадил кога запрел автомобил без светла, но и без возач!

АВТОНОМНОТО возење е еден од најголемите трендови во автомобилската индустрија со крајна цел целосно автоматизирано управување со возилата. Во пракса, ова носи многу предизвици, а ова е еден од нив. Неодамна на Инстаграм се појави видео на кое се гледа како полицајци во Сан Франциско запираат автомобил со исклучени главни …

Повеќе »

(ФОТО) КАКОВ ГЕСТ – Луѓе резервираат сместување во Украина кое не мислат да го користат: „Сакаме да ви дадеме пари!“

Украинските домаќини на Airbnb се преплавени со резервации од луѓе од целиот свет кои не планираат да ја посетат таа земја. Тоа е дел од креативната кампања на социјалните мрежи за помош на опколените Украинци на кои им е потребна финансиска помош додека руските сили ја бомбардираат нивната земја и …

Повеќе »

КОГА ГАЗДАТА Е ОПАСЕН ШМЕКЕР – На вработените им понудил 5.000 евра да се вакцинираат, се’ го чинело 2,5 милиони евра, но вели дека се исплатело

Бројот на вакцинирани во Германија моментално стагнира. На крајот на минатата година дневно се вакцинираа повеќе од милион Германци, а неодамна околу 300.000. Затоа властите и работодавачите се одлучуваат за различни стимулации за да привлечат што повеќе граѓани на имунизација. Компанија од Јена на своите вработени им понудила бонус од …

Повеќе »

(ФОТО) „Добро се омажила“: Босанска бизнисменка заработила 300. милиони долари од развод

Успешната босанска претприемачка Санела Дијана Џенкинс за прв пат беше видена на снимање овој викенд во Аспен со актерската екипа на „Вистински домаќинки од Беверли Хилс“, а странските медиуми пишуваат дека Дијана неприметно се вклопила со колегите додека пазарела во голем број продавници, меѓу кои и продавницата.модна куќа Луј Витон. …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВ УСПЕХ НА ГАРО ТАВИТЈАН: Соработка со светската компанија „Zildjian“

Скромно и немаметливо Гаро Тавитјан на неговиот профил на Фејсбук го соопшти неговиот голем успех, за кој, сепак, треба и големи квалитети препознаени од светските музички мајстори… „Чест и задоволство ми е да ја споделам со вас мојата нова песна и соработка за најголемата Американска компанија за чинели во светот …

Повеќе »

(ФОТО) Газда од соништата од Мостар: Сите вработени,со семејствата, ги одвел на летување во Турција

Сенад Сантиќ, од Мостар, ги испратил сите вработени во неговата компанија „ЗенДев“ на одмор во Аланија, Турција. Тој е бизнисмен кој пред неколку години се вратил во БиХ од Шведска за да живее и да отвори своја компанија, а денес има повеќе од 30. работници. „Пред неколку дена, некој ме …

Повеќе »