Tag Archives: компанија

НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈ – Родителите го исфрлиле од дома кога имал 17. години, спиел на улица, а сега е МИЛИОНЕР!

Таихеј Кобајаши е Јапонец за кого зборуваат низ целиот свет, а неговата животна приказна го фасцинирала светот затоа што за кратко време од бездомник станал милионер. Пред две децении, Кобајаши не можел ни да сонува за ваков живот што ќе живее. Кога имал 17 години, родителите го избркале од куќата. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА СЛУЧКА – Нејзиниот шеф дознал дека таа и трите деца се без дом: Она што го направил засекогаш го променило нејзиниот живот!

Во САД се снимаше серијата „Шеф на тајна задача“ во која сопственици на големи компании се маскираат (во други личност за да не ги препознаат) и ги посетуват своите објекти со цел „од прва рака“ да видат како е одвиваат работите во нивните компании. Ова е приказната за Ангел и …

Повеќе »

„Вакцината на компанијата Модерна ефикасна 95 отсто!“

Американската компанија Moderna штотуку објави дека нивната вакцина против ковид 19 покажува 95% ефикасност. Од „Модерна“ велат дека ова е „одличен ден“ и планираат да аплицираат за одобрување за употреба на вакцината во следните неколку недели. Сепак, ова се’ уште се рани податоци и клучните прашања остануваат неодговорени. Во студијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОДЛУЧИЛА ДА ДАДЕ ОТКАЗ: Тоа го направила на таков начин што половина свет слушнал за тоа!

ЛОШИТЕ меѓучовечки односи, мобинг, расизам, па дури и вербално сексуално злоставување од страна на колегите, се само некои од причините за давањето отказ, без разлика колку ни е потребна работата. И’ додека едни решаваат да си заминат тивко, други, како девојка од Америка, го прават тоа на таков начин што …

Повеќе »

MOZZART со донација од 5.000 евра за Општата болница во Дебар

Компанијата Mozzart која во заедницата се истакнува со своите општествено одговорни активности, со хуманитарните акции не запира и за време на пандемијата на коронавирусот, која целосно го стопираше нивното работење. Лидерот во областа на приредување на игри на среќа – Моzzart Bet, подготви вкупна донација за болниците во износ од …

Повеќе »

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ПОБЕДИЛЕ ВИРУСОТ: „Имаме ВАКЦИНА против КОРОНАВИРУСОТ“!

Американска компанија Moderna Inc.која се бави со производство на лекови ја испорачала својата прва серија на вакцини против коронавирус COVID-19 до надлежните американски здравствени агенции за да може да се започнат со првите човечки тестови. Moderna Inc. соопштила дека испратила примероци од вакцини до Националниот институт за алергии и заразни …

Повеќе »

(ФОТО) РУСКИ МИЛИЈАРДЕР ЈА ОТКРИЛ ТАЈНАТА НА СВОЈОТ УСПЕХ: „Грижата за обичните работници прави чуда!“

Сопственикот и претседател на советот на директори на компанијата „Северстањ“, милијардерот Алексеј Мордашов ја открил својата формула за водење успешен бизнис… Според Мордашов, клучен фактор за успех на бизнисот на долг рок е грижата за обичните работници. “Треба да се сфати како аксиома дека секој работник, од најнизок до врвен …

Повеќе »

(ФОТО) БЕЗДОМНИК СТАНАЛ МИЛИОНЕР: Сега им помогнува на другите кои се нашле во слична ситуација!

Иако звучи нестварно и како сценарио од некој филм, приказната за момчето Хери Сандерс од Австралија и тоа како е вистинска. Исто така е и пример за тоа дека во животот работите можат да се променат на подобро. View this post on Instagram Congratulations to StudioHawk for winning the ‘Rising …

Повеќе »

Која е македонската иновација која го освојува кинескиот пазар!

Најновата колагенска линија на Виталиа е избрана мегу неколкуте најиновативни производи во конкуренција со продукти од целиот свет кои ќе се  претстават на меѓународниот саем SIAL во Шангај, Кина. Овој реномиран македонски бренд за здрава храна ќе ги изложи своите иновации на специјален штанд во склоп на саемот и официјално …

Повеќе »