Tag Archives: комарци

ЗАШТИТА – Имунолог открил ефикасно средство во борбата против чешањето по каснување од комарец

Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината… Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и иритира. Чешањето е често неподносливо и има многу црвенило. Сепак, постојат неколку трикови за борба против убодот од комарец. Коцка мраз Имунологот …

Повеќе »

Мистериозна болест убила 50. деца во Индија

Веќе една недела, децата во некои делови на Утар Прадеш се будат со висока температура, натопени во пот. Многумина од нив се жалат на болки во зглобовите, главоболки, дехидрација и гадење. Во некои случаи, пријавен е осип што се проширил на рацете и нозете. Лекарите веруваат дека станува збор за …

Повеќе »

Заборавете на СКАПИ и токсични СРЕДСТВА ЗА КОМАРЦИ: Ова се 10. природни препарати за третирање на кожата после убодот!

Природните препарати се потполно безопасни за здравјето и можат да бидат подеднакво ефикасни како и комерцијалните. Постојат повеќе од 2.500 различни видови комарци, само мал број од нив каснуваат луѓе, а само неколку пренесуваат вируси. Западнонилската треска донесена од комарци може да биде смртоносна. Вирусот е првенствено опасен за постарите …

Повеќе »

Помош од природата: Заштитете се од комарците!

Покрај непријатното чешање и црвенило, каснувањето од комарци може да предизвика алергиски реакции Маслиново масло Омилени места за собирање комарци се површините на водата. За да ги избркате комарците, ставете сад со вода и неколку капки маслиново масло кое ќе остане незабележливо а ќе ги одбива натрапниците. Јаболков оцет Еден …

Повеќе »

Подгответе ги ВЕДНАШ! Три природни препарати за заштита на кожата од КАСНУВАЊА НА КОМАРЦИ!

Наместо да лекувате убоди, ова се три препарати кои ќе спречат комарците да се спуштат на вашата кожа Летните вечери се обележани со напади на комарци, особено по дождливите периоди кои го означија само почетокот на ова лето. Групите на овие инсекти, покрај тоа што не вознемируваат со непрестајно зуење …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО КОНЕЧНО ДА ГИ ИЗБРКАТЕ КОМАРЦИТЕ ОД ДОМОТ: 3. трикови кои проверено делуваат!

Потребни ви се само неколку состојки од кујната и нема да имате проблеми со комарците Комарците знаат како да ги претворат нашите животи во „пекол“. Убавото време е тука и ги има сè повеќе, па затоа е добро да ги знаете овие трикови. Ова се целосно природни средства, а веројатно …

Повеќе »

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа има поширока намена, па затоа може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку го користите правилно и редовно. Сода бикарбоната е еден од главните состојки во многу здравствени препарати, па затоа често се користи …

Повеќе »

Природни начини да се ОСЛОБОДИМЕ ОД КОМАРЦИТЕ: Некои производи веќе ги имате дома!

Со доаѓањето на убаво време, комарците се веќе пред вратата. Знаеме колку можат да бидат напорни и да ги расипат убавите моменти надвор или да го нарушат нашиот сон во текот на ноќта, бидејќи тие влегуваат незабележани. Сепак, постојат природни начини да се заштитите од комарци без употреба на хемикалии. …

Повеќе »

ТЕШКА БОЛЕСТ – Сè за вирусот „Западен Нил“ од кој почина Мира Фурлан: 80% од луѓето немаат никакви симптоми, еве колку е опасно!

Вирусот „Западен Нил“ првпат беше откриен во Америка во 1999. година, а познатата југословенска актерка наводно починала од него. Мира Фурлан почина во средата на 65-годишна возраст. Иако сè уште не е објавена официјалната причина за смртта, хрватските медиуми објавија дека вирусот „Западен Нил“ е причина за сериозно заболување. Како …

Повеќе »