Tag Archives: кокосово брашно

(ВИДЕО) „Рафаело торта“ без печење за сите љубители на кокос

Како да направите Рафаело торта, која не се пече. Пробајте, едноставно е… Состојки: – 1 литар млеко – 8 лажици шеќер – 2 пудинзи од ванила – 120 гр путер – 50 гр бело чоколадо – 210 гр кокос – 180 мл слатка павлака – 1 пакување бисквити – малку …

Повеќе »

(ВИДЕО + ФОТО) Турска хит торта со банани и бисквити готова за 30. минути

Се подготвува за само 30 минути и се топи во уста… Пудинг торта во која воопшто не се става пудинг станала апсолутен хит меѓу слатките во Турција, па со брзина на светлина се прошири по интернет. Освен што има фантастичен вкус и се топи во устата, овој десерт се прави …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта од чоколадо со ориз

Ако сте љубител на оризот овој рецепт сигурно ќе ве израдува Состојки на кора: 6 белки 100 гр кристал шеќер 1 лажица брашно 1 лажица оцет 100 гр кокосово брашно Состојки за фил: 6 жолчки 5 лажици кристален шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 250 гр маргарин 300 гр чоколадо со …

Повеќе »

(ВИДЕО + ФОТО) Турска хит торта со банани и бисквити готова за 30. минути

Се подготвува за само 30 минути и се топи во уста… Пудинг торта во која воопшто не се става пудинг станала апсолутен хит меѓу слатките во Турција, па со брзина на светлина се прошири по интернет. Освен што има фантастичен вкус и се топи во устата, овој десерт се прави …

Повеќе »

(ФОТО) Мухалебија: Традиционален турски десерт готов за 10. минути!

Мухлебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите десерти на светот. Се прави брзо и лесно, а никого не остава рамнодушен… Состојки: 1 литар млеко, 30 г кокосово брашно, 100 г путер, 6 лажици гриз, 1 шоља шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер. Подготовка:во соодветен сад истопете …

Повеќе »

(ФОТО) Посни чупавци – неодолив колач со кокос!

Состојки: Тесто: 30 лажици брашно 20 лажици шеќер 25 лажици масло 35 лажици вода 1,5 прашок за печиво Глазура: 200 г кокосово брашно 50 г какао 50 г посно чоколадо за готвење 100 мл вода 200 г маргарин 150 г шеќер Подготовка: тесто: измешајте ги брашното и печивото, додајте 20 …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Хит непечена торта

Состојки: 1 литар млеко 2 кесички пудинг од ванила 250 г. шеќер 3 кесички ванилин шеќер 100 г. чоколадо за готвење Плус: 200 г. мелени лешници 200 г. кокосово брашно 200 г. мелени бисквити 500 г. бисквити (петит бет) 2 кесички шлаг пена 250 г маргарин Подготовка:пудингот разматете го со …

Повеќе »