Tag Archives: книги

(ВИДЕО) Интервју – Зоран Спасов-Ѕоф: „Џабе живиш у Скопје, ако не го разбираш најдобриот хумор у свет!“

Новата книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје”, неодамна на промоција го собра речиси цело Скопје. Откако 600 луѓе дојдоа да ја слушнат скопската приказна на Ѕоф, книгата е број еден најпродавана во „Литература”. Ѕоф вели дека ја напишал, затоа што тоа му го должи на Скопје. „Сите …

Повеќе »

ЉУБОВ НА МАЈКА – Пред нејзината смрт, мајката му оставила на својот син подароци и пораки за следните десет родендени

Италијанката Лаура Лонзи знаела дека ќе умре од рак, а во последните денови решила да покаже како мајчинската љубов може да живее и по смртта. Оваа 37-годишна учителка во основно училиште сакала да остави силно влијание врз животот на нејзиниот тригодишен син Томас, па избрала подароци за неговите следни десет …

Повеќе »

(ФОТО) НИКОЈ НЕ ОЧЕКУВАЛ! ПОЗНАТИОТ АКТЕР (88) ОДИ ВО ПЕНЗИЈА: „Тешко ми е да се движам и повеќе нема улоги за мене, ќе се посветам на ОВА!“

Легендарниот актер сер Мајкл Кејн се повлекува од светот на филмот и театарот. Во интервју за Радио Би-Би-Си оваа недела, тој објавил дека се повлекува од актерството на 88-годишна возраст. Тој глумел во повеќе од 167. филмови и освои Оскар за улогата во филмот „Хана и нејзините сестри“ во 1986. …

Повеќе »

(ФОТО) Анџелина Џоли им ги покажала своите ќерки Захара и Шајло, собрале над милион и пол лајкови

Од неодамна се приклучи на Инстаграм, обожавателите на актерката Анџелина Џоли со нетрпение го очекуваа секој нејзин нов пост. Во последниот одлучила да ги сподели своите поинтимни, семејни моменти, па објавила фотографија од својата 16-годишна ќерка Захара и 15-годишната Шајло и открила како девојките го поминуваат летото. Захара со широка …

Повеќе »

ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ – 25. цитати на Пауло Коелјо кои го менуваат животот: „Бог ве створил различни – зошто го разочарувате со таквото однесување!“

Бразилскиот писател Пауло Коелјо е автор на неколку наслови кои се најдоа на многу списоци со најчитани книги ширум светот, поради што многумина го сметаат за највлијателен писател на модерното време. Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како …

Повеќе »

(ФОТО) ОВА ГО НЕМА ВО УЧЕБНИЦИТЕ – ХИТЛЕР НЕ СЕ УБИЛ ВО БУНКЕРОТ: Во Аргентина се дружел со Павелиќ – Исповед на Хрват чиј богат дедо бил домаќин на дружењето на фашистите!

Официјалната верзија на смртта на Хитлер, со која тој и Ева Браун се самоубиле на 30 април, толку пати се оспорувани од разни теории за нивното бегство во Аргентина, што станаа пораспространети од оние во учебниците. Токму таква потврда за неговиот непречен живот во Аргентина потекнува од Хрватска од внукот …

Повеќе »

(ФОТО) ОД ФРЛЕНО ДО ВИСТИНСКО БОГАТСТВО: Турските ѓубреџии ги собирале фрлените книги и си направиле библиотека!

Градската чистота во Анкара си има своја библиотека, а сите книги работниците на тоа претпријатие ги собрале од контејнерите ширум градот… „Требало да завршат на отпад, и им дадовме нов живот“, вели Емирал Уртекин, менаџер на библиотеката. Идејата се родила додека тој и неговите колеги размислувале за тоа што можат …

Повеќе »

(ФОТО) Мишел и Барак Обама: После заминувањето од Белата куќа побогати од било кога порано!

Во текот на осум години на претседателски мандат Барак Обама имал фиксна плата, но по напуштањето на позицијата на најмоќниот човек во светот почнал да акумулира богатство. Овој разноврсен политичар денес заработува со одржување јавни и мотивациони говори, потоа од пишување мемоари, а од неодамна и благодарение на вносни филмски …

Повеќе »