Tag Archives: книга

Утре во бифето на Драмски театар промоција на новата книга на Коле Ангеловски –  „Педесет години во драмски…и клоцата во …“

Ова е приказна за претставите, пробите, животот во Театарот, за патувањата, турнеите, гостувањата, фестивалите… Во бифето на Драмски театар – Скопје утре во 19. часот ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во …” на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист, …

Повеќе »

(ФОТО) Мишел Обама шокира со стилот: Се „појавила“ во блескави чизми но со книгата поставува и’ книжевни рекорди – 750.000 продадени примероци за еден ден!

„Мојата облека испраќа порака. Го искористив ова гостување и да им дадам прилика на младите дизајнери кои инаку не би имале толкаво внимание“, рекла Мишел Обама. Бившата американска прва дама, Мишел Обама (54) вчера ја шокирала јавноста со најновиот моден избор. Таа гостувала во Баркли центарот во Бруклин и разговарала …

Повеќе »

(ФОТО) Ирина Шајк повторно покажала зошто е број 1!

Најпознатата руска манекенка и придружничка на глумецот Бредли Купер со кого има ќерка повторно ги воодушевила своите фанови. Имено, таа објавила фотографија на која лежи гола на кревет а покриена е само со книга… Но, со голема книга… Како и да е, Ирина Шајк уште еднаш потврдила зошто ја нарекуваат …

Повеќе »

(ФОТО) Непријатно за Трамп: Авторот на книгата за Белата куќа порачал – „Претседателе, земете ја и прочитајте!“

На обидот на Доналд Трамп по судски пат да ја забрани, за себе, непријатната книга, издавачот го поместил излегувањето дури четири дена порано, а авторот преку Твитер порачал:„Господине претседателе, земете ја и прочитајте“ пренесува агенцијата France Presse. Адвокатот на американскиот претседател, Чарлс Џ. Хардер, во четвртокот неспешно се обидувал да …

Повеќе »

„Четириножните рицари“ на Киро Донев на бугарски јазик

Издавачката куќа „Мултипринт“ од Софија, Република Бугарија, неодамна го објави романот за деца „Четириножните рицари“ на македонскиот писател Киро Донев, во превод на бугарски јазик на Тања Попова, а со илустрации на Миле Топуз. „Четириножните рицари“ првпат на македонски јазик е објавен во 1993 година, во издание на „Детска радост“. …

Повеќе »