Tag Archives: кире лазаров

(ВИДЕО) Промашен пенал што не се заборава, но и гол што долго ќе се памети- Летачкиот Манасков

Дејан Манасков е еден од трагичарите во македонскиот состав по промашениот пенал во последната секунда од мечот барем за избегнување на пораз од Чешка. Манасков не го реализираше пеналот за бод, но ете за него ќе остане запишан прекрасниот гол на денот на Европското првенство во Хрватска. „Летечкиот Манасков“ во …

Повеќе »

Раул по поразот од Чешка : Нашата шанса беше Чешка, со Данска ќе биде поинаков натпревар

По одигрувањето на претпоследниот натпревар во групата во Вараждин, македонската ракометна репрезентација нема шанси за полуфинале. Трагичниот пораз од Чешка со 24-25 го коментираше селекторот Раул Гонзалез. „Одигравме добар натпревар, но немавме среќа во последните 15 минути. Имавме шанса да играме за петто и шестот место, но сега тие шанси …

Повеќе »

Миркуловски: Можеби ваква шанса нема да имаме понатаму

Филип Миркуловски го пропушти дуелот со Шпанија, но вечерва против Чешка ги одигра речиси сите 60 минути и беше еден од најдобрите на теренот. Тој смета дека недостигот на карактер за вакви важни натпревари беше пресуден за конечниот исход на натпреварот. „Одигравме добар натпревар се до финишот. На крајот паднавме. …

Повеќе »

Филип Лазаров: „Одеднаш сите застанавме, немаше кој да преземе“

Поразот на Македонија од Чешка 24-25 ќе се објаснува и анализира уште долго, но првите импресии на играчите, по натпреварот се опишуваат со еден збор- разочарување. Филип Лазаров рече дека со Чешка знаевме како, имавме победи против неа и ни лежеше оваа селекција, но кога требаше, застанавме. „Имавме денеска хемија …

Повеќе »

(ФОТО) Прокоцкана предност: Загубен добиениот натпревар-без сили до крај!

Македонија ја прокоцка победара. Нашата репрезентација водеше 55. минути, но во финишот на дуелот противникот беше поумешен и стигна до триумф. Натпреварот со Чешка го одигравме без капитенот Лазаров кој само ги изведуваше пеналите. Почетокот беше во знакот на Македонија која поведе со 4:1, а по водството од 6:2 за …

Повеќе »

(ФОТО) Странци откриваат какви се шансите Лазаров да игра вечерва!?

Според последните информации капитенот на нашата ракометна репрезентација Кире Лазаров ќе биде на клупата за вечерашниот меч со Чешка, кој стартува со почеток од 20:30 часот. Без јасна информација за повредата на десниот бек на францускиот Нант и македонската ракометна икона, нашата репрезентација ќе влезе во мечот кој може многу …

Повеќе »

Стоилов: Не е исто без Кире, но мораме да се бориме и без него!

Пикерот на македонската ракометна репрезентација Столе Стоилот истакна дека во репрезентацијата играат доста искусни играчи кои можат да го понесат товарот на утрешниот натпревар со Чешка и покрај тоа што Кире Лазаров нема да игра. „Знаеме што не очекува. Не е исто ако не игра Кире, но и ако не …

Повеќе »

Гонзалес се подготвува за игра без капитенот!

Ситуацијата со капитенот Кирил Лазаров се’ уште е неизвесна и под знак прашање е неговиот можен настап против Чешка, па затоа селекторот Раул Гонзалес приморан е да ја подготвува селекцијата и за игра без и со капитенот. Македонската машка ракометна репрезентација вечерва го изигра последниот тренинг во пресрет на вториот …

Повеќе »

Лазаров со порака до македонската јавност: „Ништо не се знае, бидете трпеливи!“

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, упати смирувачка порака до македонската јавност и истакна дека и натаму постојат шанси тој да биде дел од претстојните натпревари на нашите ракометари на Европското првенсво во Хрватска. „Се’ уште правиме анализи. Не можам ништо да кажам, бидете трпеливи“, изјави предводникот на националниот …

Повеќе »