Tag Archives: кире лазаров

Среќен роденден Кире Лазаров: Среќна 40.ка!

За неговиот придонес во репрезентацијата на Македонија не треба многу да се зборува. Тој го држи апсолутниот рекорд на постигнати голови на едно Светско првенство (92). Еден од најдобрите македонски но и светски ракометари на сите времиња, Кирил Лазаров, денес го слави својот роденден. Голгетерот од Свети Николе полни 40. …

Повеќе »

Чешка ја совлада Македонија: Младите да учат од капитенот – Кире Лазаров како да има 20. години!

Со пресврт во второто полувреме Македонија претрпи пораз од ракометната репрезентација на Чешка, во рамките на ЕП во ракомет 2020. Македонија на полувреме замина со предност од два гола, но во второто полувреме Чесите беа подобри од нашите ракометари и заслужено со 27:25 ја остварија првата победа на ова ЕП. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОЛ ЗА ИСТОРИЈА: Вака Кире Лазаров ни ја донесе првата победа на ЕП!

Македонија во првата средба на Европското првенство во последната секунда ја победи Украина. За ова, покрај Митревски на голот, најзаслужен е капитенот Кире Лазаров. Тој во последната секунда со скок шут од девет метри стрелаше прецизно за првата радост во Виена.   Intense endgame in group B What a dramatic …

Повеќе »

(ФОТО) Се огласи и’ Кире Лазаров: „Ова е бајка – Вардар стана симбол дека е можно и она за што другите велат е невозможно!“

„Нема веќе оправдувања, Вардар докажа дека се е можно и дека треба да се верува во чуда. Неверојатно е како во тие моменти на беспарица и секакви написи, тие не се скараа, како не се наруши тимската хемија. Се случи спротивното, како сите неволји дополнително да ги мотивираа, ги зближија …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во инфаркт натпревар Македонија и Исланд играа нерешено: Штета за загубениот бод!

Само тие умеат да ни приредат најголеми радости а при тоа да ни ги тренираат нервите – до максимум… Така беше и вечерва кога во Скопје со Исланд играа нерешено, односно 24:24. Сепак, браво за нашите момчиња кои од двата натпревари со иИланд успеаа да освојат три бода. Од македонските …

Повеќе »

Македонија со победа се врати од Исланд

По серијата порази од Исланд, Дејан Манасков ѝ донесе победа на Македонија 33-34 во последната секунда од натпреварот од квалификациите за Евроспкото првенство. Уште на стартот од мечот Исланд дојде до 2:0 и овие два погодоци ги одржуваше без проблеми. Дури беа и зголемени на четири гола после 12 минути …

Повеќе »

Лазаров: Убаво е првенството да се заврши со победа, Македонија има потенцијал!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. „Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз и тоа против ривал како Чиле. …

Повеќе »

(ФОТО) Соништата згаснаа, но… – Кире Лазаров: „Не се посрамотивме на ниту еден од петте натпревари!“

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи дека ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место на СП. Избраниците на Раул Гонзалез одиграа солиден натпревар, особено во првиот дел, но Исланѓаните беа поконцентрирани и го искористија падот од десетина минути …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија подготвена, Хрватска со респект за нашите ракометари:„На теренот ќе ја бараме нашата шанса!“

Македонија немаше никаков проблем со Бахреин, кон крајот на второто полуврееме почнаа да создаваат разлика и на крај „мазно“ славеа со 28:23, на задоволство на селекторот Раул Гонзалес… „Против Бахреин одигравме одличем меч, посебно во второто полувреме. Мораме да бидеме задоволчни со досегашните настапи, но вистинските испити допрва доаѓаат. Хрватска …

Повеќе »