Tag Archives: кире лазаров

Кире Лазаров: „Со напорна работа може да се дојде до резултати“

Тој смета дека сегашниот состав има перспектива и дека долги години ќе игра заедно. Очекува по неколку години да се достигне скандинавскиот стил – брз ракомет и многу трчање. Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, очекува добри игри на претстојното Светско првенство и дека со напорна работа може да …

Повеќе »

(ФОТО) Ваква чест немал никој во ракометната историја: Французите го крунисаа Лазаров на последниот натпревар во кариерата!

Кире Лазаров синоќа го одигра последниот натпревар во арената во Нант, а навивачите на овој клуб знаеја на најдобар начин да му се заблагодарат на Македонецот за сето она што тој го направи за тимот, во кој дојде по заминувањето од Барселона и го одведе до две фајналфор завршници во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лазаров објави крај на играчката кариера: „Заминувам со гордо крената глава!“

По повеќе од две децении професионален ракомер, безброј постигнати голови и освоени трофеи, најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров денеска објави крај на играчката кариера. На истек на договорот со Нант, Лазаров ќе одигра уште два натпревари и ќе се бори за еден трофеј. Лазаров (42) е еден од најдобрите македонски …

Повеќе »

Македонските ракометари вечерва против Чешка за СП!

Вечерва (недела) со почеток од 19:00 часот во Спортскиот Центар „Борис Трајковски“ ќе се игра реванш натпреварот од баражот за пласман на Светското првенство во 2023. година помеѓу репрезентациите на Македонија и Чешка. Ракометната федерација на Македонија (РФМ) потврди дека нема повеќе карти за мечот, односно се очекува околу 7.000 …

Повеќе »

БРАВО – Лазаров со блескав старт како селектор: Светскиот првак падна пред Македонија!

„Подготвени го дочекуваме натпреварот со Данска. Ќе играме со светскиот и олимписки шампион, мене како селектор треба да ни е чест и задоволство што ќе отвориме ново поглавје со можеби најдобрата репрезентација на денешницата“ Македонската ракометна репрезентација под водство на новиот селектор Кирил Лазаров експлодира против Данска, дојде до победа …

Повеќе »

(ФОТО) Кирил Лазаров стартуваше во новата улога: „Подготвен сум и среќен за овој предизвик“

Најмладиот ракометен селектор во нашата историја, Кирил Лазаров ги пречека своите избраници со кои во рамките на европските квалфикации за пласман на ЕП 2022 година ќе игра против светскиот шампион Данска. Во потесниот список на Лазаров, се најдоа 23. ракометари, но на вчерашниот собир недостигаа неколку репрезентативци кои сè уште …

Повеќе »

Кире Лазаров: „Без никакво размислување го прифатив овој голем предизвик за мене!“

Македонската машка ракометна репрезентација доби нов селектор, во името на Кирил Лазаров. Бекот со најистакната и најуспешна кариера во историјата на земјава, ќе го преземе кормилото на националната селекцијата. Лазаров доби договор на една година, додека ја добие мастер-коуч дипломата, а потоа истиот ќе биде продолжен на уште четири. „Сакам …

Повеќе »

ОЧЕКУВАНО – Кире Лазаров нов селектор на машката ракометна репрезентација!

Ракометната федерација на Македонија преку статус на Фејсбук објави дека Кире Лазаров е новиот селектор на машката сениорска репрезентација на Македонија. „Почитувани, Ве известуваме дека на денешната прес-конференција одржана online Претседателот на Ракомететната Федерација на Македонија г-динот Живко Мукаетов ги информираше претставниците на медиумите дека на одржаната Седница на Управниот …

Повеќе »

Македонија отпатува на завршниот дел на сметка на Чиле

Во интензивен и возбудлив натпревар, Северна Македонија резервираше влез во главната рунда откако обезбеди два бода на последниот натпревар од групната фаза против Чиле, кој заврши 32:29. Првиот период забележа духовен перформанс од Македонците, со чуварот на мрежата Никола Митревски кој воодушеви со 7. одбрани, давајќи му можност на неговиот …

Повеќе »