Tag Archives: киненова

(ВИДЕО+ФОТО) Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери: „Во Скопје на ја бива без вино и кафеана“

Хрватскиот актер Горан Богдан е во Скопје за премиерата на филмот „Чичко”, со кој се отвора филмскиот фестивал „Киненова”. Во филмот кој е психолошки трилер игра заедно со Мики Манојловиќ. Публиката, пак, го памти како Мустафа Голубовиќ од „Сенки на Балканот”, серија за која зборува со сто мераци. Особено што …

Повеќе »

„Киненова”: Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа луѓе со кои заедно мечтаевме за уметноста

„Киненова” е она што ги поврза и двајцата уметници кои ненајдено и неочекувано починаа – Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа дел токму од првото издание на „Киненова” во 2016 година.  Во чест на овие големи луѓе, големи за светот, а посебно значајни за започнувањето, заживувањето и постоењето на филмскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Најголемата дама на српското глумиште доаѓа во Скопје: Тања Бошковиќ ѕвезда на фестивалот „Киненова”

Најголемата дама на српското глумиште, Тања Бошковиќ годинава го добива признанието за посебен придонес во светската филмска уметност кое го доделува филмскиот фестивал „Киненова”. „Ми претставува исклучителна чест што сум годинашен добитник на  наградата за особен придонес во филмската уметност и што по тој повод ќе присуствувам на фестивалот „Киненова” …

Повеќе »

„Киненова“: „Фокус на Норвешка“ во Кинотека на Македонија

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје го продолжува прикажувањето на филмовите од ексклузивната програма Фокус на Норвешка во наредните денови. Ова е всушност прво претставување на норвешката кинематографија во Македонија и во склоп на оваа програма во Кинотеката на Македонија во недела ( 25 ноември ), понеделник ( 26 ноември ) …

Повеќе »

„Киненова“ повторно во акција: Три фантастични филмови на Зеки Демиркубуз во „Милениум“

Зеки Демиркубуз е роден во Испарта, Турција, во 1964 година. Откако го завршил нижото средно образование, тој се преселил во Истанбул. Започнал да оди во вишо средно училиште, но се откажал по првиот семестар, одејќи да работи во фабрики и работилници. По воениот државен удар во 1980-та година, тој отслужил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најдоброто од „Киненова 2019“, викендов (20. и 21.) повторно во Кинотека на Македонија!

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје ги повикува љубителите на филмската уметност кои ќе имаат уште една и единствена можност да ги погледнат филмовите кои ги понесоа наградите на овогодинешното издание на фестивалот, но и филмови кои предизвикаа силен интерес кај публиката и филмофилите. Драги пријатели/љубители на Седмата уметност, Оние кои …

Повеќе »

(ФОТО) Со „Пред дождот” и „Граница” денеска завршува програмата за Европско културно наследство на „Киненова”

Фестивалот на дебитантски филм „Киненова” во рамки на програмата „Балканската филмска уметност како европско културно наследство го прикажа филмот „Устав на Република Хрватска”, а денеска со проекциите на „Пред дождот” (20 часот, Кинотека на Македонија) и „Граница” на Али Абаси (22 часот, Кинотека на Македонија). Оваа програма се реализира надвор …

Повеќе »

Доделени наградите на Киненова

Меѓународното жири на чело со турскиот маестро Зеки Демиркубуз, заедно со Росица Валканова и Лазар Секуловски одлучија трите награди на фестивалот „Киненова“ да се доделат на само еден филм. Наградите за најдобро сценарио, најдобра режија и најдобар филм тие ги доделија на филмот „Блискост“ од Кантемир Балагов. -Жирито се одлучи …

Повеќе »

Денеска на „Киненова”: Мастер клас на Анте Томиќ

Филмскиот фестивал КинеНова денеска (10 октомври), среда, во 12 часот во Кинотека на Македонија го најавува мастеркласот на легендарниот хрватски писател и сценарист – Анте Томиќ. Мастеркласот е на тема: „Неколку мали трикови за пишување на филмски дијалози”. Ги повикуваме сите филмаџии и филмски љубители да ја искористат оваа ретка …

Повеќе »