Tag Archives: кими раиконен

(ВИДЕО) И’ во Абу Даби проблеми за возачите: Се запали болидот на Кими Раиконен

Познатиот и искусен возач успешно го довезе болидот на сигурно место и го гасеше пожарот… Десетина дена по страшните глетки од Ф-1 патеките и запалениот болид на Грожан, денешниот тренинг на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби донесе нов инцидент, откако се запали моторот на Кими Раиконен. За среќа, ситуацијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Раиконен го преплашил тимскиот колега:„Кими те молам забави, ‘се по***в од страв’!“

Кими Раиконен го исплашил до смрт неговиот тимски колега Антонио Ѓовинаци од Алфа Ромео за време на зафрканција на легендарната патека Нордшлајф во близина на Нирбургринг. Алфа Ромео, во соработка со Формула 1, ги испратила Кими и Ѓовинаци на патеката, а Ѓовинаци морал да му постави на Кими 23 „или-или“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Спектакл на Ред Бул во Мексико: Пол позиција за Рикардо

Пред денешната, неделна, трка за Големата награда на Мексико,во Формула 1, гледавме одлични квалификации, а возачите на Ред Бул, доминираа на патеката. Here’s how the top three reacted after a pulsating qualifying session >> https://t.co/KGouGNRyDF #MexicoGP 🇲🇽 #F1 pic.twitter.com/0se08SD5oD — Formula 1 (@F1) October 27, 2018 Пол позицијата ја освои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кими „го прекина постот“: Хамилтон и Фетел ја продолжуваат битката за титулата!

Возачот на ферари, Кими Раиконен, триумфираше на Големата награда на Соединетите Американски држави и така се најде на највисокото скалило на победничкото постоље во Формула 1 – првпат после 113. трки а 21. пат во кариерата. Kimi on the top step… …@ScuderiaFerrari down below, belting out the Italian national anthem …

Повеќе »

ГН на Јапонија: 80. пол позиција за Хамилтон – фетел сам се „уништил“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, во квалификациите пред Големата награда на Јапонија ја освоил пол позицијата, осма во сезоната, 80. во кариерата, со време од 1:27.760. Неговиот тимски колега, Валтери Ботас, го зазел второто место за 0.299 секунди заостаток, додека на третата позиција се пласирал Макс Ферстапен со заостанување од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Раиконен најбрз на вториот тренинг, Фетел го закачил ѕидот

Возачот на ферари, во петокот, остварил најбрзо време на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Сингапур, која се вози во недела. Раиконен на вториот тренинг постигнал најбрзо време од 1:38.699, додека 11. илјадитинки поспор бил актуелниот светски првак, Британецот Луис Хамилтон во Мерцедес. Следеле возачите на Ред Бул, Макс …

Повеќе »

(ФОТО) Голема награда на Белгија: Кими пред Хамилтон на вториот тренинг

Возачот на Ферари, Кими Раиконен, беше најбрз на вториот тренинг пред Големата награда на Белгија на патеката Спа Франкошамп. Оваа патека е омилена на Кими, бидејќи на неа победил четири пати. По првиот тренинг на која најбрз бил Себастијан Фетел, работите се сменија во вториот, но Ферари повторно беше најдобар. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон неприкосновен на „Хунгароринг“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше на Големата награда на Унгарија, 12.тата трка на годинешното првенство во Формула 1. Британецот дојде до петтата победа оваа сезона, а шестата рекордна на “Хунгароринг” пред Себастијан Фетел во Ферари. На нив им се придружи и неговиот тимски колега Кими Раиконен. LAP 70/70: END …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Франција е на Хамилтон!

Победник на неделната трка за Големата награда на Франција е возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Хамилтон на Големата награда на Франција дојде до третата победа во сезоната а 65. во кариерата и повторно ќе го преземе водечкото место во генералниот пласман. BREAKING: @LewisHamilton wins the #FrenchGP and retakes the lead …

Повеќе »