Tag Archives: кикирики

(РЕЦЕПТ/ВИДЕО) Ефтин десерт, лесен за подготовка: Чоколадна торта со бисквити и кикирики со која никогаш не можете да погрешите

Рецепт идеален за секоја пригода Без разлика дали сакате да подготвите нешто за празнична трпеза или да ги изненадите вашите најблиски, чоколадната торта со бисквити е совршената идеја. Освен што лесно и брзо се подготвува, не ви се потребни скапи состојки. Оваа торта е идеална и за почетниците во кујната. …

Повеќе »

Јадењето кикирики има голема предност а можат да придонесат да живеете подолго

Има МНОГУ причини да уживате во кикирики и производи на база на кикирики, како што се путер од кикирики и масло од кикирики, но еден од главните ефекти од неговото консумирање е тоа што може да ви помогне да живеете подолго. Да, добро прочитавте. Омилените јатки се една од најхранливите …

Повеќе »

ГО НАМАЛУВААТ РИЗИКОТ ОД БОЛЕСТИ НА СРЦЕТО И ДИЈАБЕТЕС: Сите здравствени придобивки од кикириките!

Кикириките се сметаат за еден од најдобрите извори на растителни протеини. Здравите грицки, како кикиритките, се добар начин да ја задоволите желбата за грицкање додека работите или учите и да бидат добри за нашиот организам. Кикириките нè одржуваат заситени поради фината количина на растителни протеини, па затоа е одличен избор …

Повеќе »

Протеините не мора да бидат само од животинско потекло

Составивме листа на протеини од растително потекло кои ќе обезбедат урамнотежена исхрана во текот на денот. Сончоглед Хранливата вредност на сончогледот е 584 калории, што го прави исклучителен извор на протеини, масти и растителни влакна, а само еден дел од 100 г семиња содржи дури 21 г протеин. Тоа е …

Повеќе »

АКО САКАТЕ КИКИРИКИ МУ ПРАВИТЕ ГОЛЕМА УСЛУГА НА СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ: Ги внесувате витамините Б и Е како и многу МИНЕРАЛИ, а помагаат и кај ОВА…

Истражувачите откриле дека секојдневното консумирање кикирики може да помогне во здравјето на срцето. Научните индикации укажуваат, но не докажуваат, дека консумирањето 400 грама јатки, вклучително и кикирики, како дел од исхраната со малку заситени масти и холестерол, може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Ако јадете кикирики секој ден, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најдобра „Сникерс торта“ – мека и сочна!

Според многумина ова е најдобриот рецепт за Сникерс торта. Подготовката можеби трае малку подолго, но е едноставна и секој може да ја направи. Кога ќе ја пробате ќе видите дека секоја минута вложен труд и тоа како се исплател. Бисквит: – 6 јајца – 200 гр шеќер – 4 лажици …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАЈАДЕРА СО КИКИРИКИ (ПОСНО ИЛИ МРСНО) КОЈА ЌЕ ЈА ОБОЖУВАТЕ! Еве како да направите крцкави ситни колачиња полиени со чоколадо!

Ситни колачиња идеални за слави и празници Состојки: – 180 мл вода – 180 гр кристал шеќер – 75 гр маргарин – 200 гр иситнети (може и во блендер) кикирики – 250 гр мелени бисквити – 80 гр црно чоколадо – 100 гр бело чоколадо Глазура: – 120 гр црно …

Повеќе »

5.„грицкалки“ кои живот значат: Го штитат срцето, го намалуваат холестеролот и ризикот од дијабетес

Овие закуски се популарни кај многумина, бидејќи се многу вкусни. Ако ги подготвите на вистински начин, бидете сигурни дека тоа е една од најздравите нискокалорични закуски (30 грама има само 122 калории)… Луѓето кои секојдневно јадат по шака рака од овие коскени плодови, имаат 20 проценти помалку шанси да умрат …

Повеќе »

КОРИСНО – Намирници за подолг живот

Авокадото е многу хранливо и ќе ви помогне да се чувствувате полни заради високите концентрации на маснотии и растителни влакна Многу студии се спроведени во потрага по одговори на тајната на подолг живот, а нешто што значително помага при продолжување е и правилна и квалитетна исхрана. Откријте која храна може …

Повеќе »