Tag Archives: кевин андерсон

(ВИДЕО+ФОТО) Најдобри постови од светските тенисери минатата недела: Селфи на Федерер, Марин Чилиќ за очекувањето бебе…

ATPTour.com погледнале во најдобрите постови на социјалните мрежи на популарните тенисери… Од Роџер Федерер до Марин Чилиќ, светските топ тенисери биле зафатени и’ вон теренот. Погледнете ги најновите постови на социјалните медиуми од минатата недела да видите што правеле вашите омилени тенисери… Роџер Федерер бил замолен да даде препорака за …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ и Кевин Андерсон во финалето во Абу Даби: Лош старт за Рафаел Надал

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на егизибициониот турнир во Абу Даби откако во полуфиналето го совлада Карен Хачанов со 6:4, 6:2. Поранешниот светски лидер на АТП листата, Рафаел Надал, по долго отсуство, се врати на теренот со пораз. Шпанецот загуби од Кевин Андерсон (Јужна Африка) на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ќе гледаме финале Ѓоковиќ – Федерер?

Денес на програмата се полуфиналните дуели на Завршниот Мастерс во Лондон – од 15. часот се состануваат Роџер федерер и Александер Зверев, а од 21. часот играат Новак Ѓоковиќ и Кевин Андерсон. Две „посластици“ кои ќе можете да ги следите на каналите на Спорт клуб. Роџер Федерер – Александер Зверев …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ: „Знам што ме чека, Андерсон сервира како од топ!“

Новак Ѓоковиќ одиграл уште еден одличен меч во „02“ арената. Го победил Марин Чилиќ со 7:6, 6:2 и сега го чекаат најголемите предизвици во завршницата на турнирот. Прв од нив е саботното полуфинале од 21. часот, а од другата страна на мрежата ќе биде Јужноафриканецот Кевин Андерсон, во реприза на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП Финале: Ѓоковиќ „крунисан“ како број 1, пораз на Федерер

Вчера во „02“ арената во Лондон, пред почнувањето на финалните пресметки на осумтемина најдобри годинава, на Новак Ѓоковиќ му беше доделен пехарот како на тенисер кој годината ја завршува како прв на АТП листата. Ѓоковиќ годината како прв ја завршува по петти пат со што се изедначил со Роџер Федерер …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Мастерс Торонто: Ден за настап на Ѓоковиќ, Надал, Вавринка, Чилиќ и младите Зверев, Циципас,Медведев…

Денеска во Торонто се играат мечевите од осминафиналето, а меѓу нив настапи ќе имаат скоро сите од најдобрите десетмина според ранкингот… Уште една млада надеж за светскиот тенис блесна во Канада, Денис Шаповалов го порази многу поискусниот Фабио Фоњини со 6: 3 и 7: 5 и влезе во најдобрите 16. …

Повеќе »

(ФОТО) Кевин Андерсон: „Одлично е да се има Новак на своја страна“

Јужноафриканскиот тенисер Кевин Андерсон неодамна,во финалето на Вимблдон, беше поразен од Новак Ѓоковиќ, а во првиот натпревар по тринеделниот пауза неговиот партнер беше токму најдобриот српски играч. Андерсон и Ѓоковиќ, во првиот круг од Мастерсот во Торонто во конкуренција на двојки, ги победија домашните преставници, Денис Шаповалов и Феликс Озеј …

Повеќе »

(ФОТО) Вимблдон: Андерсон чека – Надал и Ѓоковиќ битката за финале ја продолжуваат денес

Скоро три часа играа Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал и одиграа три сета. Новак води со 2:1, а победникот ќе го добиеме денес. Надал и Ѓоковиќ покажаа феноменален тенис, но мечот продолжува денес во 14. часот. Доколку и двајцата тенисери не се согласат на отворање на кровот, за продолжување на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон: Финале пред финале – Рафа и Новак по 52. пат!

Најдобриот тенисер на светот се пласира во полуфиналето на Вимблдон, првпат од 2011. година. Рафа синоќа, после пресврт го победи Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро со 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4, во мечот кој траеше скоро пет часови и кој, особено во петтиот сет, имаше фантастични поени. Шпанецот во …

Повеќе »