Tag Archives: кеи нишикори

Кеи Нишикори заразен со коронавирус:„Имам тажни вести…“

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори објави дека е заразен со коронавирус и дека нема да учествува на Мастерсот во Синсинати, кој ќе се одржи во Њујорк од 22. до 28. август. “Имам тажна вест. Ова утро, додека сè уште бев на Флорида, направив тест за коронавирус и резултатот беше позитивен. Морам …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ролан Гарос:Рафа против Нишикори, Федерер нов дуел со Вавринка – зад сцената во Париз!

Ѓоковиќ во вчерашниот меч славел против Германецот, Јан Ленард Штруф со 6:3, 6:2, 6:2 и така го продолжил својот поход на својата втора титула на Ролан Гарос. Во четирифиналето Новак ќе се сретне со Александсер Зверев кој во пет сета беше подобар од фабио Фоњини. Доминик Тим со 3:0 во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АО: Новак Ѓоковиќ во полуфинале: Нишикори предаде во вториот сет!

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓокоивќ, се пласира во полуфиналето на Австралија Опен откако Кеи Нишикори му го предаде четирифиналниот дуел при резултат 6:2, 4:1 и само 49. минути минати на теренот на Род Лејвер Арена. Првиот играч на светот доминираше против тенисерот кој пред само два дена на теренот …

Повеќе »

(ВИДЕО) АО: Пуј првпат во полуфинале на Грен слем: Раониќ пропушти шанса!

францускиот тенисер Лукас Пуј првпат во кариерата се пласираше во полуфинале на некој Грен слем турнир. Пуј во четирифиналето на Австралија Опен го победи Милош Раониќ со 6:4, 7:6,3:6, 6:4 и во борбата во финалето ќе се состане со победникот од дуелот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори. The moment …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ го затворил тренингот за јавност пред мечот со Нишикори!

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ решил да тренира без присуство на навивачи и камери, ден во пресрет на мечот во четирифиналето на Австралија Опен. Ѓоковиќ, кој за противник во среда наутро од 09.30 часот по наше време, го има Јапонецот, Кеи Нишикори, имал термин за вежбање од 16. часот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен: Новак Ѓоковиќ убедливо во полуфиналето, Чилиќ „се сопна“ на Нишикори

Новак Ѓоковиќ успеа да го совлада Џон Милман во три сета (6:3, 6:4, 6:4) и да се пласира во своето 11. полуфинале на УС Опен, Грен слемот што го има освоено 2. пати. Ноле беше убедив, со мали проблеми со стомакот кои се рефлектираа во вториот сет, но потоа патот …

Повеќе »

Надал и дел Потро во полуфиналето на УС Опен: Рафа после 4. часа „го скрши“ Доминик Тим

До два часот наутро се играше четирифиналниот меч помеѓу Рафал Надал и Доминик Тим. Во инфаркт меч се изменуваа кој ќе биде подобар или ќе згреши за да на крај победникот го одреди еден поен: 7:6, 6:4, 7:5, 6:7, 6:7. RAFA PREVAILS! In 4 hours and 49 minutes, @RafaelNadal defeats …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен: Федерер елиминиран,Ѓоковиќ и Чилиќ во четирифинале!

Љубителите на тенисот ширум светот сепак нема да имаат можност да уживаат во пресметката помеѓу Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер во четирифиналето на УС Опен, откако Швајцарецот рано утрово (во 7. часот по наше, инаку 01. по американско време) беше елиминирн во осминафиналето. Австралијанецот Џон Милман ноќеска направи сензација,и после …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ конечно победи: Се врати стариот „гладен“ по успеси Ноле!

Со Марјан Вајда во својот тим некогаш првиот тенисер на светот конечно почна да бележи добри игри и во првото коло на АТП Мастерсот во Мадрид го совлада Кеи Нишикори…по 12. пат. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Јапонецот, Кеи Нишикори во првиот круг од Мастерс турнирот во Мадрид. Србинот …

Повеќе »