Tag Archives: кефир

(Рецепт) РУСИНКИТЕ СЕ КОЛНАТ ВО ОВОЈ НАПИТОК ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Благодарение на него, тие се толку витки!

Само измешајте ги двете состојки и пијалокот е подготвен Русинките се познати по витката линија и откривме како го прават тоа. Скоро секоја жена во Русија го започнува утрово со овој пијалок од само 2 состојки. За подготовка ви требаат: 1/2 чаша кефир или пробиотски јогурт 1 голема лажица мелен …

Повеќе »

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

Доколку сакате да ослабнете нутриционистите препорачуваат да го ПИЕТЕ ОВА: 6. најдобри напитоци кои го ТОПАТ САЛОТО!

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај урамнотежена исхрана, можат да ви помогнат и овие пијалоци Ако се обидувате да изгубите тежина, покрај правилната исхрана, многу е важно и тоа што го пиете, велат нутриционистите. Хидратацијата е клучна за слабеењето, а многумина ја занемаруваат. Нутриционистите откриле кои пијалоци се …

Повеќе »

(Рецепт) Величествените кефир и хељда: Во комбинација го намалуваат шеќерот во крвта, ги чистат цревата и крвните садови, го нормализираат метаболизмот и функцијата на панкреасот

Еве ефикасен природен лек што се користи во руската народна медицина Бидејќи токсините што се акумулираат во нашето тело можат да бидат причина за разни болести, она што треба да го направиме е да го чистиме на секои шест месеци. Честите настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација се доказ за присуство …

Повеќе »

(МЕНИ) Диета со кефир во која Русинките се колнат: Благодарение на овој режим на исхрана се така витки!

Вака Русинките одржуваат витка линија … Кефирот содржи витамин Д, калциум, протеини, витамин Б12, магнезиум, а една чаша содржи само 100 калории. Ова е токму една од причините зошто оваа храна е во редовното мени на Русинките, кои често прибегнуваат кон диета базирана на овој млечен производ и со тоа …

Повеќе »

За јак имунитет: Како туршијата не чува илјадници години!

Ферментираната храна во моментов, пред сè, поради пандемијата на корона, е најновиот тренд во исхраната. Одамна е познато на овие простори колку се здрави киселата зелка и киселите краставички, а неодамнешните студии полека и го потврдуваат тоа. Многу од намирниците што ги знаеме а кои настануваат со ферментација – кисела …

Повеќе »

ФРАНЦУСКИ НАУЧНИЦИ: Оваа храна е жив штит против корона – ја има и кај нас и тоа МНОГУ!

Француските истражувачи се запрашале зошто во некои земји стапката на заболени и смртни случаи од ковид 19 се значително пониски од оние на нивните соседи и заклучиле дека одговорот лежи во изборот на храна. Француските научници дошле до заклучок дека во многу земји стапката на морталитет од ковид 19 е …

Повеќе »

(Рецепт) 3. начини за забрзување на метаболизмот: Домашен лаксатив кој навистина делува!

Ако имате запек и ништо не делува, ова се рецепти кои секогаш им помагаат на сите… Постојат неколку ефективни начини да го „активирате“ вашиот метаболизам. На пример, вежбањето е ефикасен начин за забрзување на метаболизмот. Или употреба на кафе, или согорувач на маснотии (како што се јаболков оцет). Денес ви …

Повеќе »

(Рецепт) После само 7. дена топи килограми и ги чисти цревата: Кефир со овие состојки е најдобар појадок!

За ручек јадете што сакате, но внимавајте да не се прејадете до таа мерка да не можете да станете од масата… Губењето на тежина ќе биде забележан веќе во првата недела. Но, главна работа е и користа за здравјето. Прво – се чистат цревата. После три дена ќе се чувствувате …

Повеќе »