Tag Archives: католичка црква

(ВИДЕО) Во оваа земја годината трае 13 месеци: Наместо 2023, кај нив сега е 2015.

Етиопјаните во многу домови го слават почетокот на Новата година со гозба и покрај тешкотиите предизвикани од зголемените цени, војната и гладот ​​што беснее на север. Но, нивниот календар е единствен. Заостанува зад оној западниот за седум години и осум месеци, па во сабота на 11 септември 2021 година им …

Повеќе »

Дел од христијанскиот свет денеска го слави Велигден: ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

ВЕРНИЦИТЕ на Римокатоличката црква и другите западни цркви денеска празнуваат. Велигден е најголемиот христијански празник бидејќи суштината на христијанското учење го означува Христовото воскресение од мртвите, како победа на верата и животот над смртта. Според христијанското верување, Христос воскреснал на третиот ден по неговата смрт. Според евангелијата, настанот се случил …

Повеќе »

52. ДЕЦА БИЛЕ СЕКСУАЛНО ЗЛОУСТАВУВАНИ: Резултати од една од првите официјални истраги во Католичката црква во Шпанија – Ова е само врвот на ледениот брег!

Шпанската провинција Навара  објави извештај во кој идентификувала 52. случаи на сексуална злоупотреба на малолетници во институциите на Католичката црква во текот на 70. години, како дел од една од првите официјални истраги на Шпанија за злоупотреба во црквата. Во извештајот на регионалната влада на Навара и Јавниот универзитет во …

Повеќе »

Наскоро во ЕУ пристигнува нова вакцина а црквата се спротивставува поради составот

Вакцината „Џонсон и Џонсон“ веќе е одобрена во САД. Лесно е да се чува а заштитува од бразилските и јужноафриканските соеви на вирусот. Наскоро треба да биде одобрена во Европската унија, иако Католичката црква се противи на тоа. Одлука на Европската агенција за лекови се очекува овој месец. Вакцината најверојатно …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА САКА ДА ЈА ПРОГЛАСИ ЗА СВЕТИЦА – Храбра бабица од Аушвиц: Му пркосела на Менгеле и на свет донела 3.000 бебиња

Станислава Лешчинска е родена во 1896 година. Пред Втората светска војна, нејзиниот живот не се разликувал, на било кој начин, од животот на ниту една друга католичка девојка од Полска во тоа време – таа завршила основното и средното училиште пред Првата светска војна и во 1916. година се омажила …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проблематичната пејачка прешла на ислам и го променила името

Славната пејачка Шинеид О’Конор ги изненадила фановите со објавата дека ја променила верата и преминала на ислам. На Твитер објавила и своја фотка со хиџаб и ги известила следбениците дека отсега се вика Шухада Давит. This is to announce that I am proud to have become a Muslim. This is …

Повеќе »