Tag Archives: катар

КАТАР – ГРУПИ Ц И Д – Денеска ќе добиеме уште тројца учесници во осминафиналето на Мундијалот: Меси може да ги спакува куферите според две сценарија

На Светското првенство во Катар денеска ќе се одиграат натпреварите од третото коло во групите Ц и Д, по што ќе бидат познати уште тројца учесници во осминафиналето.Најпрво од 16 часот на терен ќе излезат четири селекции од групата Д. Франција по две кола обезбеди премин во нокаут фазата, а …

Повеќе »

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското првенство.Поради регуларност во исто време ќе се играат и натпревари по групи. Од 16 часот се играат натпреварите од групата А, а од 20 часот од групата Б.Во овие групи се уште не ги знаеме …

Повеќе »

(ФОТО) МУНДИЈАЛОТ КАКО ЗЛАТНА КОКОШКА – Талибанците заработиле милиони од Светското првенство, откриена е неверојатна приказна

Талибанците заработиле милиони од организацијата на Светското првенство обезбедувајќи градежна опрема за изградба на стадионите во Катар, пишува англиски The Telegraph. Високи талибански функционери користеле пари што ги добиле од мировните преговори за да купат, а потоа да изнајмат тешка механизација за изградба на стадионот во изминатата деценија, открил извор …

Повеќе »

(ФОТО) СВЕТСКО ПРВЕНСТВО – Хрватите денеска го играат вториот натпревар во Катар, а на програмата е и дербито меѓу Шпанија и Германија

Светското првенство во Катар денеска продолжува со четири нови натпревари од второто коло, а најинтересен ќе биде дуелот меѓу Шпанија и Германија со кој ќе се заокружи денот. Германија нема што да тактизира на овој меч, бидејќи за да помине понатаму мора да оди на победа, поради тоа што во …

Повеќе »

(ФОТО) Инфлуенсер од Србија му ја исполнил желбата на болниот татко и го однел на Светското првенство во Катар

(ФОТО) Инфлуенсер од Србија му ја исполнил желбата на болниот татко и го однел на Светското првенство во КатарСрпскиот инфлуенсер Марко Маријоковиќ е многу популарен на Инстаграм, а широките народни маси ги забавува со своите видеа и авантури со семејството, особено со баба му Драгица. Покрај убавите, Марко не се …

Повеќе »

КАТАР – ЧЕТИРИ НАТПРЕВАРИ – На сцена, Аргентина, Мексико, Полска и Франција

Денеска на светското првенство во Катар продолжуваат натпреварите од второто коло по групи, поточно во групите Ц и Д. Големите ѕвезди како Левандовски и Меси ќе имаат поправен испит, а Франција ќе бара потврда на супериорноста во средбата со Данска. View this post on Instagram A post shared by Leo_Messi_Rus10 …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОБИР ВО КАТАР – Во Доха на Светското првенство беа одбележани две години од смртта на Марадона

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и Аргентинците вчера одбележаа две години од смртта на славниот Диего Марадона на Светското првенство во Катар. Имено, неколку илјади аргентински навивачи се собраа на плоштадот во Доха за да му оддадат почит на Марадона и да ја изразат својата поддршка за својата репрезентација. Насобраните луѓе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗГРАДЕН ЗА ДРУГА НАМЕНА – Невообичаена туристичка атракција во Катар: Град на духови што треба да се напушти пред зајдисонце

Со оглед на тоа што Катар последните денови е во центарот на вниманието поради одржувањето на Светското фудбалско првенство, често се зборува за неговите туристички атракции, а една од нив е необичниот град на духови наречен „Филмски град“ сместен во пустина. Филмскиот град е изграден за потребите на снимањето на …

Повеќе »

(ФОТО) КАКОВ ГОЛ – Ричарлисон воодушеви со „ножичките“ против Србија, погледнете го најубавиот гол на Мундијалот

Репрезентацијата на Бразил вчера ја победи Србија со резултат 2:0, а двата гола за Кариоките ги постигна Ричарлисон. Првиот гол го постигна во 62. минута кога ја смести топката во мрежата откако Вања Милинковиќ-Савиќ го одбрани ударот од левата страна на Винисиус Јуниор. Вториот гол е веќе кандидат за гол …

Повеќе »