Tag Archives: каранфилче

(Рецепт) Непријатен здив, холестерол, губење на тежината: Еве како да направите лековита ВОДА со каранфилче, која решава многу проблеми

Каранфилчето е исклучително здрав зачин. Во текот на зимата, често се користи кога станува збор за подготовка на варено вино. Каранфилчето му дава на овој пијалок посебен, ароматичен и сладок вкус. Сепак, каранфилчето е зачин кој е многу здрав и не треба да се користи само за подобрување на аромата. …

Повеќе »

НАУЧНО ПОТВРДЕНО: Ова е убедливо најздравата билка на Планетата! Нејзините моќи се ЧУДОТВОРНИ!

Прв е на списокот Орак (способност на кислородот да апсорбира слободни радикали) со неверојатни 314.446 единици! Каранфилчето е познато и како клинчиќ Каранфилите се ароматични цветни пупки на дрвото во семејството Myrtaceae, Syzygium aromaticum. Тие потекнуваат од островите Малуку во Индонезија и често се користат како зачин. Каранфилите се собираат …

Повеќе »

(ФОТО) 10 најмоќни природни антибиотици: Ги убиваат сите бактерии и ги бркаат вируси, а сите ги имаме дома!

И покрај напредокот во современата медицина, не треба да ги забораваме моќните природни лекови… Додека денес имаме современа медицина, нашите предци за лекување на разни болести морале да се потпираат на земјата и природата само за да набават антибиотици. Подолу ви донесуваме листа на растенија кои ги уништуваат бактериите и …

Повеќе »

Пет зачини кои ќе користат на здравјето на вашиот мозок

Зачините имаат супер моќ. Покрај тоа што даваат вкус и друга димензија на храната, тие се полни со антиоксиданти корисни за функцијата на мозокот, намалување на воспалението и метаболизмот. „Кога тие се дел од избалансирана диета, зачините придонесуваат за здравјето“, вели диететичарката Кејт Савел. Клучно е да ги користите често …

Повеќе »

(Рецепт) СИГУРНО ДЕЛУВА – Природен лек кој ги елиминира сите болки: Ослободете се од забоболка за 30 секунди!

Дознајте како можете да се ослободите од упорната забоболка на природен начин, без да одите кај стоматолог… Забоболката е една од најнепријатните болки што сите сме ги искусиле барем еднаш во нашите животи. Акутната болка иритира и целосно се меша во нашите секојдневни животи, а особено сега кога трае пандемијата …

Повеќе »

(ФОТО) 10 најмоќни природни антибиотици: Ги убиваат сите бактерии и ги бркаат вируси, а сите ги имаме дома!

И покрај напредокот во современата медицина, не треба да ги забораваме моќните природни лекови… Додека денес имаме современа медицина, нашите предци за лекување на разни болести морале да се потпираат на земјата и природата само за да набават антибиотици. Подолу ви донесуваме листа на растенија кои ги уништуваат бактериите и …

Повеќе »

Исчистете ја машината за перење алишта од фекалиите со помош на неколку трикови 

Вистинска иронија е тоа што често не ни паѓа на ум дека токму објектите коишто ни служат за чистење исто така имаат потреба од чистење. А еден од нив е и машината за перење алишта којашто може да ви зададе голема главоболка ако не ја одржувате онака како што би …

Повеќе »