Tag Archives: кандидат

(ФОТО) По шамарот кој го обиколи светот Вил Смит повторно во трка за Оскар?

Последната церемонија на Оскар беше одбележана со инцидент На холивудскиот актер Вил Смит му беше забрането да присуствува на Оскарите откако на сцената му удри шлаканица на комичарот Крис Рок откако се пошегува на сметка на изгледот на неговата сопруга, но неговиот филм може да биде номиниран за престижната награда. …

Повеќе »

„Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона С. Митевска е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм”. Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, …

Повеќе »

(ФОТО) ПОСЛЕ 10 ГОДИНИ – Холивудскиот заводник се враќа на актерството, откако за улогата се трансформирал до непрепознатливост

Актерот Брендан Фрејзер, најпознат по улогите во филмовите „Мумија“, „Џорџ од џунглата“ и „Патување до центарот на земјата“, се врати на актерството по десетгодишна пауза. Во новиот филм на Дарен Аронофски „The Whale Man“, Брендан глуми човек тежок 270. килограми, а на интернет се појавија првите фотографии од неговата неверојатна …

Повеќе »

(ФОТО) „Лауреус“ не потклекнал на антикампањата, Новак Ѓоковиќ во изборот за спортист на годината

Новак Ѓоковиќ е номиниран за престижната награда Лауреус како светски спортист на годината. Ѓоковиќ има жестока конкуренција – Том Брејди како легенда на НФЛ кој се збогува ќе биде меѓу фаворитите, тука е и Кејлеб Дресел, американски пливач, Елиуд Кипчоге е маратонец кој ја претставува Кенија и атлетиката и Роберт …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Глумицата од „Сексот и градот“ објавила кандидатура за гувернер на Њујорк

Американската глумица Синтија Никсон која сите ја знаат како Миранда од серијата „Сексот и грдот“ ја најавила својата кандидатура за гувернерка на државата Њујорк. Глумицата ќе биде во трка против досегашниот гувернер Ендрју Куомо. Актерката и неолибералната активистка Синтија Никсон (51), во трката за номинацијата од Демократската партија ќе го …

Повеќе »