Tag Archives: калуѓерка

(ФОТО) Починала најстарата личност на светот, на 117 години прележала Ковид

Француската калуѓерка Андре, најстарата личност на светот, починала на 118-годишна возраст, соопштиле во вторникот од францускиот дом каде што била згрижена. Сестрата Андре, родена како Лусил Рандон, се приклучила на Католичкиот хуманитарен ред во 1944 година и преживеала Ковид минатата година. Сестра Андре долги години не го крие ласвојот умор …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКВА ПРИКАЗНА – Сакала да стане калуѓерка, НО ЈА УБЕДИЛЕ ДА СЕ ПРЕМИСЛИ: Дочекала 100. правнуци пред нејзиниот јубилеен роденден!

Маргарит Кулер (99) од Пенсилванија добила специјален подарок пред својот 100-ти роденден – нејзиниот 100-ти правнук. Правнукот на Маргарита Вилијам Кулер е именуван по починатиот сопруг на Маргарит Кулер. Она што е интересно е што Маргарит скоро и не се решила да основа големо семејство затоа што на почетокот сакала …

Повеќе »

Која е тајната на долговечноста? Прашајте ја сестра Андре, новата најстара личност на светот!

СЕСТРА Андре, француска калуѓерка, повеќе не е најстарата личност во Европа, туку и во светот. На 118. години и 73. дена по смртта на Кане Танака од Јапонија, Гинисовата книга на рекорди во понеделникот ја потврди нејзината титула за најстара личност на светот. Родена на 11. февруари 1904. година, Лусил …

Повеќе »

(ФОТО) Калуѓерка од Хрватска го лекува она што лекарите не можат: Оваа света жена откpила CПACOHOCHИ рецепти!

„Веќе 32. години моите природни лекови никому не му наштетиле, а низ мојата куќа минале илјадници луѓе“, вели калуѓерката Љубица. Сè започнало во раните 80-ти години кога нејзините татко и мајка се разболеле. Прво им сварила чај, а потоа и на децата на соседите. Следната пролет, луѓето почнале масовно да …

Повеќе »

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени својот живот Една корисничка на „Тикток“ ја споделила својата животна приказна, откривајќи дека напуштањето на животот во манастир била најдобрата одлука за неа. Имено, откако го напуштила позивот на калуѓерка, се верила и се омажила, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најстарата Европејка преболела корона: „Не ни знаев дека сум болна!“

Калуѓерката од Франција, Лусиле Рандон е најстарата Европејка која преболела ковид-19 само неколку дена пред нејзиниот 117 роденден, пишува Би-Би-Си. Рандон го земала името Сестра Андре во 1944 .година, а на 16. јануари оваа година, тестирањето покажало дека е позитивна на коронавирус. Таа пред новинарите изјавила дека нема никакви симптоми …

Повеќе »