Tag Archives: калинка

МАШКИ МАКИ – ЉУБОВНА јаболка, кромид и уште 10. афродизијаци кои ја креваат МАШКАТА МОЌ, а не се скапи

Пред да посегнете по непроверени лекови, пробајте домашни чаеви и прилагодете ја исхраната Не очајувајте ако сте наишле на проблем со ерекција за време на долгорочна куќна изолација и општа неподвижност. Постојат природни народни рецепти, но и исхрана, кои ефикасно ќе ја поддржат вашата машкост. Сок од калинка Антиоксидансите во …

Повеќе »

Спречува рак, топи килограми и ГИ ПОДОБРУВА ИНТИМНИТЕ ОДНОСИ: Дали има уште причини веднаш да не земете СОК ОД КАЛИНКА?

Пиењето сок од калинка дневно го намалува ризикот од срцеви проблеми, мозочен удар, дебелина… Калинката е неверојатно растение, а нејзиниот плод е богат со витамини. Плодот од калинка содржи витамин Ц, па 100 грама од ова овошје содржи дури 15 проценти од дневните потреби за овој витамин кај возрасните. Таа …

Повеќе »

Како да го подготвите телото за вирусите

Витаминот Ц е штит на целокупниот имунитет, а во моментов најмногу се наоѓа во калинка, портокал и мандарина Секое утро во последно време се будите со затнат нос? Ова е знак дека сезоната на вируси започна и дека телото треба да биде заштитено и да се преземат превентивни мерки. Лекарите …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – ЧУДОТВОРНАТА калинка: Рецепт за лекување на чир на желудник!

Проблемот со чир на желудник и исфрлање на бактерии од цревата успешно се третира со варена кора од калинка Покомплицирани болести, како што се чиреви на желудникот и тенкото црево, воспаление на дебелото црево, бактерии во цревата, процесот на тлекување со кора од калинка трае подолг временски период, односно седум …

Повеќе »

За имунитет, кожа, коса и нокти: 5. најздрави сезонски намирници кои морате секојдневно да ги внесувате!

За време на есента, на нашето тело особено му требаат витамини за одржување на имунитет, здрава кожа, коса и нокти. Во текот на летото, далеку е полесно да најдеме сезонски производи богати со есенцијални витамини, додека за време на постудениот период од годината, таа мисија е далеку покомплицирана. Ви ги …

Повеќе »

ЈАДЕТЕ ГИ ШТО ПОЧЕСТО: Овие намирници содржат моќни супстанци кои ги уништуваат клетките на рак и ја штитат кожата од УВ зраците!

Во текот на летото, овие намирници мора да бидат на вашето мени… Редовното консумирање на одредена храна може да ги намали штетните ефекти на УВ зрачењето на кожата и да го намали ризикот од меланом. Сончевите зраци се одлични, затоа што тие му обезбедуваат на организмот витамин Д, но заради …

Повеќе »

Најдобар лек за чистење на холестеролот!

Освен што е многу вкусна калинката е и многу здрава. Калинката е богата со витамин Ц и делува како антиоксиданс. Го чисти организмот, ги убива клетките со рак и го јакне срцето. Ги прочистува артериите од одвишните маснотии и соли, и е превенција на срцеви болести и срцев удар.Калинката исто …

Повеќе »