Tag Archives: калифорнија

(ВИДЕО+ФОТО) Пирамида во центарот на светот за која знаат само ретки: Музеј на светската историја!

Во 1985. година Иштел успеал да го убеди калифорнискиот округ Империал на неговата земја да го прогласат службениот Центар на светот, а после една година го основал и Фелисити Сити чиј доживотен градоначалник е. Дали сте слушнале за местото Фелисити Сити среде северно американската пустина Сонора? Станува збор за приватно …

Повеќе »

(ФОТО) Џерард Батлер останал без куќа:„Пожарот голта се’ пред себе…“

„После евакуацијата се вратив во мојата куќа на Малибу. Од Калифорнија пристигнуваат трогателни пораки. Благодарен сум им на пожарникарите. Благодарам на храброста и позитивниот дух“, напишал глумецот. Глумецот Џерард Батлер (48) на својот Твитер профил објавил потресна исповед. Имено, неговата куќа е уништена во пожарот кој се шири со километри. …

Повеќе »

(ФОТО) Мистерија на „камената шума“:Чудото на езерото открива тајни од минатото!

Пред 760 години голема ерупција енергија го покренало создавањето на природното ремек делото на езерото Кроули… До „камената шума“ на калифорниското езеро Кроули се пристигнува по макадамски пат полн со дупки. Патем може лесно да се изгубите, особено на патот до плажата и мисичното чудо на природата. 5. илјади бели …

Повеќе »

(ФОТО) Денес е светска ѕвезда а во Америка дошол преку оградата со 100. долари скриени во чорап!

Со СTO долари во чорапот, Цесар Милан, познат како Шеплач на кучиња,кога имал 21 година тргнал на патувањето за преминување на американско-мексиканската граница за да го исполни својот сон и “да стане најдобар тренер за кучиња во светот”. Во шоуто „Red Table Talk“, на Џада Пинкет Смит, Цесар открил како …

Повеќе »

(ФОТО) Раде Шербеџија уапсен

Познатиот глумец Раде Шербеџија бил уапсен, минатата седмица, во Калифорнија поради возење во пијана состојба, пишува TMZ. Како што пренесува порталот Шербеџија бил приведен откако полицајците го забележале неговиот Лексус како вози по двете ленти на патот. Како што наведува порталот, малку недостасувало Шербеџија со својот авомобил да ги оштети …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна приказна -Случајно нашла живо дете закопано во земја а се гледале само две малечки стапала: 20. години подоцна бебето ја нашло!

Азита Миланијан една сабота навечер во 1998. година излегла од дома за да трча и открила новороденче закопано во подножјето на брдо во областа Алтадена, со папочна врвка на него. Бебето било старо само неколку чсови и било блиску до смрт. Азита со децении се прашувала што се случило со …

Повеќе »

(ФОТО) Како да се живее како нив? 5. места каде се живее со најквалитетен живот!

Многу сини зони ги нагласуваат семејството и заедницата, но поврзувањето својот врв го достигнува во оваа јапонска заедница. На Окинава постои нешто што се вика ’моаи’, а се однесува на мало, но цврсто поврзано општество кое е тука за вас во сите животни растежи но и падови. Просечниот век на …

Повеќе »

(ФОТО) Калифорнија: Возел пребрзо удрил во тротоар и завршил во соба на спрат

Во автомобилот имало две лица, а еден од патниците морале да го извлекуваат службите за спасување. Човекот е полесно повреден и префрлен во болница. Во куќата немало луѓе… Веројатно поради преголема брзина возачот ја загубил контролата над автомобиот, удрил во тротоарот, полетал во воздух и завршил во соба на прв …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ милијардерите се само луѓе: Опра Винфи гази во кал околу својата куќа во Калифорнија

„Повторно се молиме за нашата заедница во Санта Барбара”, напишала Опра вчера и споделила фотографии од својот двор кој бил прекриен со кал, како и од хеликоптери кои спасуваат луѓе од погоденото подрачје. Американската водителка Опра Винфри овие денови е во центарот на вниманието поради говорот, на доделувањето на Златни …

Повеќе »