Tag Archives: калифорнија

(ФОТО) КОНЕЧНО ОТКРИЕНО КОЈ СТОИ ЗАД МОНОЛИТИТЕ КОИ ГО ЗБУНИЈА СВЕТОТ: Ги поставиле од многу интерсна причина – ЕВЕ КАКО СЕ НАПРАВЕНИ!

Група уметници застанале зад мистериозните монолити кои се појавија во различни делови на светот последните недели, а металните скулптури сега се нудат на аукција. Според светските медиуми, групата „Најпознат уметник“ (Most Famous Artist) објавила слики од монолитот на Инстаграм, велејќи дека чинат 45.000 УСД. Целиот хаос започнал на 18. ноември, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мистеријата продолжува: Уште еден „вонземски монолит“

Откако се појави еден мистериозен монолит, а потоа исчезна во американската држава Јута, а потоа друг се појави во Романија, мистеријата продолжува со новиот монолит што се појави во Калифорнија. „Гардијан“ објави дека нов мистериозен метален монолит се појавил во Калифорнија само една недела откако беше пронајден сличен сребрен столб …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимен шокантен момент во кој кит за малку ќе проголтал две кајакарки

ДВА кајакарки среќно се извлекле откако огромен грбав кит ги превртел нивните кајаци и ги фрлил во вода. Џули МекСорли и нејзината пријателка Лиз Котриел во понеделникот гледале китови во морето покрај плажата Авила во Калифорнија, кога биле непријатно изненадени од блиската средба со кит кој за малку ќе ги …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕирнете во луксузната вила на Кејти Пери и Орландо Блум

Поп-sвездата Кејти Пери и нејзиниот свршеник Орландо Блум купија нова луксузна вила во Калифорнија. Според Дејли Меил, тие и платиле нешто помалку од петнаесет милиони долари. Луксузната вила со поглед на океанот се наоѓа во близина на вилата во која моментално престојуваат Меган Маркл и принцот Хари. Самата вила има …

Повеќе »

(ФОТО) Куќата на Опра Винфри вреди 90. милиони долари: Ѕирнете во неа!

Опра Винфри е телевизиски титан чија нето вредност изнесува 3,1 милијарда долари. И’ покрај континуираното медиско изложување нејзината куќа во Калифорнија се држела во тајност. Па, да ѕирнеме како изгледа нејзиниот дом: Вилата на Опра се наоѓа во Монтесито, една од најлуксузните заедници во Америка. Опкружени со планините Санта Инез …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ги изненадила борбата на мечки пред куќата!

Едно семејство во Калифорнија се изненадило кога откриле дека наместо провалник, на тремот на нивната куќа завршиле мечки. „Кога ја слушнав вревата, се плашев да не се провалниците кои се обидуваат да влезат во куќата“, изјавил Педро Росас за „Метро“. Меѓутоа, кога семејството Росас ги проверило безбедносните камери, видело нешто …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 100. ГОДИНИ – ДОЛИНА НА СМРТТА ВО КАЛИФОРНИЈА: Еве како изгледа животот на најтоплото место на планетата!

Во неделата, во Долината на смртта во Калифорнија, националниот парк на Соединетите држави, измерена е највисоката забележана температура на Земјата во последните 100. години, 54,4 степени Целзиусови. Тоа е огромна пустинска област исполнета со кањони и дини од песок, а многу луѓе живеат и работат во таа пеколна атмосфера. Бренди …

Повеќе »

(ФОТО) Тука никој не вози по дожд: Дали е ова улицата со најмногу свиоци на светот?

Улицата Ломбард е огромна туристичка атракција која ја посетуваат околу 2. милиони луѓе секоја година, а во летните месеци и за време на викендите, до 17.000 луѓе доаѓаат да се фотографираат.                                       …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ – Осум затвореници осудени на смртна казна, во американски затвор, починале од коронавирус

Осуммина затвореници осудени на смрт, починале од коронавирус во најстариот затвор во Калифорнија, Сан Квентин. Во тој затвор биле заразени дури две третини од затворениците. Beон Бемс (67) починал овој вторник. За него се верува дека е осмиот затвореник осуден на смрт, кој починал од коронавирус – со обдуквија допрва …

Повеќе »