Tag Archives: какао

(РЕЦЕПТ) Направете смеса за топење масти, забрзување на метаболизмот и чистење на цревата: Потребни ви се неколку состојки кои сите ги имаме во кујната

Почнете да ја консумирате оваа магична смеса наутро и ќе видите резултати Доколку забележавте дека вашиот организам е успорен, дека имате проблеми со варењето и дека сте се здебелиле, ова е вистинскиот рецепт за вас! Полн е со минерали, влакна, витамини, а воедно е и хранлив и ќе ви даде …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Напиток полн со ЦИНК за добро утро: МЛЕКОТО и овој сладок зачин се идеална комбинација!

Направете пијалок од младоста, за зајакнување на имунитетот и целокупното здравје! Какаото отсекогаш се сметало за напиток кој главно го конзумираат децата, но малку е познато дека какаото е еликсир на младоста и здравјето за сите генерации. Истражувањата покажуваат дека какаото не е само вкусен напиток кој ќе ве заслади …

Повеќе »

Која е врската помеѓу храната и функциите на мозокот: Овие намирници позитивно влијаат на размислувањето!

Храна која е исклучително добра за човечкиот организам, поради што е пожелно да ја користиме што повеќе во исхраната. Со години се зборува за т.н суперхрана. За нив редовно се зборува на интернет, а особено често ги споменуваат инфлуенсерите. Иако луѓето понекогаш претеруваат кога им припишуваат речиси магични моќи, повеќето …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Ефективноста на МАСКАТА од кафе е НЕВЕРОЈАТНА! Користете ја 2-3 пати неделно, резултатите се НЕВЕРОЈАТНИ!

Домашните маски за лице исто така можат да бидат ефективни. Кон крајот на 20-тите веќе почнуваме да размислуваме за брчки, креми и дополнителна нега на кожата на лицето. Не е секогаш неопходно да се користат готови производи, со малку креативност можеме сами да направиме фина маска за лице. Маска за …

Повеќе »

(Рецепт) ПРЕДНОСТИ – Вареното какао е многу подобро од кафе? Дава ист поттик, но трае подолго и без нуспојави!

Какаото е пијалок полн со изненадувања. Нема сомнение дека утринскиот ритуал за варење и пиење свежа шолја кафе е една од малите радости на животот. Дури и процесот на одлучување кој тип да се купи може да биде забавен. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето …

Повеќе »

(Рецепт) ГИ НАМАЛУВА ЗНАЦИТЕ НА СТАРЕЕЊЕ, НА КОЖАТА И ГО ВРАЌА СЈАЈОТ: Рецептот за оваа маска задолжително запишете го!

Преку лето, на кожата и е потребна дополнителна нега, а оваа маска ќе и го врати изгубениот сјај. Се користи еднаш неделно, а лицето во момент изгледа посвежо Следниот пат кога ќе испиете кафе, не ги фрлајте остатоците бидејќи со малку вода може да послужат како козметички препарат. Добро е …

Повеќе »

Сакате да пиете КАКАО? Ви ги претставуваме сите благодети од овој ВОЛШЕБЕН НАПИТОК

Овој многу здрав и вкусен пијалок ќе ви помогне во многу сегменти за одржување на здравјето. Нема ништо подобро од шолја топло какао за време на ладен и дождлив есенски ден, но и во пролет, лето – битно е да се најде време и испие. Овој пијалок не само што …

Повеќе »

ЗАШТИТА НА ЗДРАВЈЕТО – Запрете го РАСТОТ НА КЛЕТКИТЕ НА РАК: Три намирници со кои ќе бидете сигурни!

Храна богата со состојки кои се сметаат за особено корисни за нашето здравје и го спречуваат развојот на клетките на ракот. Супер храна или храна богата со специјални состојки, кои се сметаат за особено корисни за нашето здравје и благосостојба, можат да бидат посилни од ракот спречувајќи развој на клетките …

Повеќе »

МОЌЕН НАПИТОК- Започнете го денот со КАКАО: Еве зошто би требало да биде намирница на вашето УТРО!

Какаото ни асоцира на чоколадо, но оваа моќна храна содржи многу витамини и минерали. Суровото какао има горчлив вкус, но е богато со антиоксиданти, влакна, магнезиум, бакар, фосфор, железо и цинк. Го штити организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од болести на срцето и крвните садови. …

Повеќе »