Tag Archives: каиро

(ВИДЕО+ФОТО) Парадата на мумиите минала низ Египет

Во Египет се одржа свечена парада и прослава по повод пренесувањето на 22. скапоцени мумии од стариот музеј во центарот на Каиро до новата зграда на Националниот музеј на египетска цивилизација, која исто така се наоѓа во главниот град. Церемонијата е осмислена со цел да се прикаже огромното археолошко наследство …

Повеќе »

(ФОТО) БЕБЕ ПРОНАЈДЕНО ЖИВО ВО УРНАТИНИТЕ НА СОЛИТЕР: Мајката, таткото и сестрата загинале во рушењето на зградата во Каиро!

Спасувачите извлекле шестмесечно бебе живо од урнатините на зградата во Каиро што се сруши во саботата, одземајќи најмалку 25. животи, соопштија египетските власти. A man reacts in the aftermath of a #building #collapse in Gesr Al Suez, #Cairo, #Egypt. At least five people died and 23 others were injured after …

Повеќе »

(ВИДЕО) СПЕКТАКЛ во Каиро: Се е подготвено за Златната парада на фараоните каква што не е видена пет милениуми!

На тој ден, во Каиро ќе започне поворка од 22. фараони кои се преселуваат од стариот во новиот музеј. Калед Ел Енани, египетскиот министер за туризам и антиквитети, е возбуден од претстојната Златна парада на фараоните. Тоа ќе биде настан на деценијата! Нефретета и Тутанкамон Овие 22 фараони владееле во …

Повеќе »

(ФОТО) ЛЕГЕНДА – „Ако платам за лек, немаме за храна“: Поради оваа РЕЧЕНИЦА си заминал од ДРЖАВНА БОЛНИЦА, а прегледот го наплатувал 30. денари

Египет жали за Мохамед Машали, лекар кој избрал да ги лекува оние кои немаат да платат наместо да Тој 50. години, 12. часови дневно го следел неговиот пат, откажувајќи се од многу работи. Голем успех е да се стане лекар во Египет, а работата е повеќе од профитабилна. После дипломирањето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дански пар водел љубов на големата пирамида во Гиза – властите покренале истрага!

Египетските власти ја истражуваат фотогарфијата која ја објавил данскиот фотограф Андреас Хвид, на која инаку се гледа како има интимен однос со непознато женско лице на големата пирамида во Гиза. Овој дански фотограф објавил серија експлицитни фотографии и видео исечоци во петокот, а овој чин не наишол на одобрување на …

Повеќе »

(ФОТО) Искрени критики на патниците: Венеција е чиста измама, Дубаи нема душа, а Каиро е преполн со безобразни луѓе…

Корисниците на Reddit одлучиле со читателите да ги споделат местата и градовите во коишто никако не се чувствувале добро, ниту пак стекнале моменти на коишто вечно ќе се присетуваат, во позитивна смисла. Токму некои од најголемите метрополи за нив претставувале огромно разочарување, а тука би ги издвоиле дури и Париз …

Повеќе »