Tag Archives: кафе

(ВИДЕО) Некогаш се подготвувале вакви десерти: Колач на Тито

Оние кои го знаеле Тито велеле дека тој сакал колачи со комбинација на кафе и чоколадо… Потребно е: Бисквит:4 јајца, 200 г шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер, 100 г мелени ореви или лешници, 5 лажици варено црно кафе-ладно, 5 лажици, полни, брашно, 1 кесичка прашок за печиво, 3 лажици масло. …

Повеќе »

Вметнете ги овие 8. намирници во исхраната и гледајте како килограмите исчезнуваат: Нема ниту да знаете дека сте на диета!

Златното правило на секоја диета е да согорувате повеќе калории отколку што консумирате. Сепак, бројни студии сугерираат дека одредена храна може исто така да ви помогне ефикасно да изгубите тежина. Главните може да ги најдете подолу: Кафе Иако кафето е пијалок, а не храна, решивме да започнеме со тоа, бидејќи …

Повеќе »

(Рецепт) ДЕЛОТВОРНО: Избркајте ги комарците со помош на една природна состојка

Секој од нас не знае што да прави со талогот од турското кафе а ние ви предлагаме да го искористите за нешто корисно – односно, да ги избркате комарците од дома… Комарците не сакаат одредени мириси, а кафето е еден од нив. Иако има многу различни начини да се одвратат …

Повеќе »

МНОГУ КОРИСНА НАМИРНИЦА – Со помош на кафето можете да се ослободите од комарците, да исчистите многу валкани садови…

Љубителите на кафе може да имаат помал ризик од развој на рак, срцеви заболувања и Алцхајмерова болест. Некои истражувања исто така сугерираат дека консумирањето кафе го намалува ризикот од депресија. Сепак, покрај добар вкус, кафето е исто така многу корисно во вашето домаќинство. Кафето содржи дитерпени кои можат да бидат …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Кафето го намалува ризикот од меланом

Со зголемување на внесот на кафе, можете да го намалите ризикот од развој на најопасната форма на рак на кожата… Студијата на американски научници, чии резултати беа објавени во „Journal of the National Cancer Institute” (Журнал на Националниот институт за рак), открива дека со зголемување на внесот на кафе, можете …

Повеќе »

(Рецепт) БЕЗ ХЕМИЈА – Сами направете природни пилинзи за кожата

Пилингот на кожата е одличен начин да се отстранат нечистотиите од вашата кожа, како и да ги отворите порите. Примената на пилинг особено се препорачува во текот на летото. Во сите подобри веледрогерии ќе најдете широк спектар на пилинзи, но се поставува прашањето зошто да купувате хемикалии кога можете да …

Повеќе »

КАФЕТО КАКО ЛЕК – Кафето е многу повеќе од средство за будење: Еве како омилениот утрински напиток го опоравува телото, кожата и косата!

Покрај тоа што е омилен пијалок што треба да не разбуди наутро, кафето има безброј лековити својства кои влијаат на нашето здравје и убавина. Кафето е буквално „вулкан“ на антиоксиданти, што значи дека се бори против сите штетни материи, токсини и слободни радикали во нашето тело, зајакнувајќи ги нашите одбранбени …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОША КОМБИНАЦИЈА – ДОКТОР СОЛАКОВИЌ ПРЕДУПРЕДУВА: Не се проблем 4. филџани кафе дневно, но никако не го мешајте со оваа НАМИРНИЦА!

Добро познатиот босански доктор Емир Солаковиќ предупреди дека кафето треба да се пие во умерени количини и дека четири шолји на ден не претставуваат никаква опасност, но треба да се избегнува млеко. “Умереното консумирање кафе (две или три или дури четири филџани на ден, или повеќе) не претставува опасност за …

Повеќе »

Научниците тврдат дека ова е најздрав начин за варење кафе и, евентуално, продолжување на животот

Излегува дека кафето не е само добро за вашето здравје, туку може дури и да ви го продолжи животот – но само ако го подготвите со филтер, според новата долгогодишна студија објавена во Европскиот магазин за превентивна кардиологија. “Нефилтрираното кафе содржи супстанции кои го зголемуваат холестеролот во крвта. Со помош …

Повеќе »