Tag Archives: југославија

ВО 91. ГОДИНА – Почина легендарниот југословенски водител Саша Залепугин

Легендарниот југословенски ТВ водител Саша Залепугин почина на 91-годишна возраст. Новинарот и уредник на култното „Неделно попладне“ доживеа мозочен удар кон средината на октомври и беше во индуцирана кома. Тажната вест за смртта на легендарниот водител ја потврди неговата сопруга Тихана Харапин Залепугин на Фејсбук. „Збогум љубов моја, чекај ме“, …

Повеќе »

ПОЧИНАЛ РАДКО ПОЛИЌ: Познатиот актер починал на 80-годишна возраст

Почина театарскиот и филмски актер Радко Полиќ – Рац, соопштило Здружението на драмски уметници. Радко Полиќ е роден за време на Втората светска војна во Чрномље. Дипломирал на отсекот драмски и уметнички говор на АГРФТ во 1965. година. Тој беше актер кој создаде повеќе од сто театарски, над педесет филмски …

Повеќе »

(ФОТО) КАКО ПАТРИЈАРХАЛНА ДЕВОЈКА ОД ЈУГОСЛАВИЈА ОСВОИ ГОРД МИЛИОНЕР: 11. работи што не сте ги знаеле за Меланија Трамп

Ако мислевте дека знаете сè за Меланија Трамп (52)  – се лажете. Ви пренесуваме 11. работи кои не сте ги слушнале за поранешната прва дама на АмерикаКога Доналд Трамп победи на претседателските избори, сите сакаа да знаат само едно – се’ за првата дама на Америка, Меланија Трамп. И’ по …

Повеќе »

(ФОТО) ЈА ЗНАЕМЕ КАКО ДОРИС ДРАГОВИЌ но нејзиното име е сосема поинакво!

Во поранешна Југославија имаше завидна кариера Дорис Драговиќ на југословенската музичка сцена се појави пред четири децении, која наскоро ќе ја прослави со голем концерт во родниот Сплит. View this post on Instagram A post shared by Doris Dragović (@doris.dragovic) Како тинејџерка сакала да пее со друштвото на брегот, потоа …

Повеќе »

ПОЧИНА АКТЕРОТ БРАНКО ЦВЕЈИЌ! Бане Бумбар не напушти на 75. години

Популарниот актер Бранко Цвејиќ не напушти на 75-годишна возраст. Тој итно бил префрлен во болница откако му се слошило на театарска проба, а иако бил стабилен, бил во многу тешка состојба и за жал, ја загубил битката. Дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1969. година и …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈГОЛЕМИОТ ЗАВОДНИК СТАНАЛ БЕЗДОМНИК: Морничава фотографија го обиколи интернетот со брзина на светлината! Јавноста во ШОК!

Непрепознатливиот актер завршил на улица како бездомник. Актерот Франо Ласиќ шокирал со новата објава на социјалната мрежа Инстаграм. Имено, на фотографиите еден од најголемите заводници на поранешна Југославија изгледа како бездомник, валкано, искинато и непрепознатливо. Иако многумина за момент останале шокирани, набрзо сфатиле дека ова е нова улога и проект …

Повеќе »

ЗАМИНУВАЊЕ НА ВЕЛИКОТ НА ЈУГОСЛОВЕНСКИ ФУДБАЛ: Починал Ивица Осим!

Не напушти една од најголемите фудбалски легенди од овие простори Тажната вест овој први мај – почина легендарниот Ивица Осим. Оваа информација ја потврдија за порталот klix.ba. – Осим почина утринава во 10 часот во Грац, каде што живее последните неколку години – објави овој портал. Легендарниот ас е роден …

Повеќе »

(ФОТО) Мила Јововиќ скршена: „Мојот народ е нападнат“: „Се сеќавам на војната во поранешна Југославија“

Актерката Мила Јововиќ е родена во Киев и е уште една во низата познати личности кои продолжуваат да му даваат поддршка и солидарност на украинскиот народ. Актерката Мила Јововиќ на социјалните мрежи сподели дека и е скршено срцето и дека е запрепастена во обидот да ја процесуира моменталната ситуација во …

Повеќе »

(ВИДЕО) После долго боледување на 48. години починала Касандра

Како последица на долго боледување на 48-годишна возраст почина кралицата на поранешната хрватска танц-сцена, Даворка Ручевиќ, попозната како Касандра. Според хрватските медиуми, пејачката имала ендометриоза. Касандра претходно во интервјуа изјавила дека не може да оди и дека здравствената состојба и се влошила. Во раните 1990-ти, Касандра беше кралица на денс …

Повеќе »