Tag Archives: јубилеј

„Лица и дела“ со редок јубилеј – 10. години континуирано во етерот со неброени значајни гости

Утре, 28.05., „Лица и дела“ слават редок јубилеј – 10-годишнина од „Лица и дела“ на ТВ Сонце… За наши простори тоа е мошне редок јубилеј со оглед на сите промени… Токму поради тоа „Лица и дела“ треба да бидат горди што издржале 10. години во македонскиот етер. Во текот на …

Повеќе »

(ФОТО) „Емпаер стејт билдинг“ го слави својот 90-ти роденден

Најпознатата деловна зграда во светот, Empire State Building, слави 90-годишен јубилеј. Оваа препознатлива икона на Њујорк со 102 ката е едно од најпопуларните градски обележја, а нејзините видиковци, кои нудат прекрасен поглед, ја посетуваат просечно околу четири милиони луѓе секоја година. Empire State Building беше отворен на 1. мај 1931 …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Погледнете ги грандиозните снежни скулптури во форма на војници

Скулптурите се изработени благодарение на пили, ножеви и лопати со помош на кои снегот го претвораат во мраз. По повод одбележувањето на 106-годишнината од битката кај Сарикамис за време на Првата светска војна, огромни снежни скулптури во форма на војници беа издлабени во источна Турција, пренесува Анадолија. Скулптурите ќе бидат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Роналдо го постигнал 750. гол во кариерата па на Твитер на сите им испратил порака

КРИСТИЈАНО РОНАЛДО постигна еден гол во победата на Јувентус од 3:0 на вчерашниот натпревар од петтото коло во Лигата на шампионите против Динамо Киев во Торино. Португалецот погоди во 57-та минута за 2:0 од непосредна близина, на асистенција на Алваро Мората. Тоа беше 750. гол во кариерата на Роналдо и …

Повеќе »

(ФОТО) Храбрата водителка на која пред година и пол автобус и ја откина раката покажала како изгледа без завои!

Храбрата српска водителка Деа Ѓурчевиќ, чија рака беше откината пред година и пол во тешка сообраќајна несреќа, при судир на два автобуса и три автомобили, покажа дека животот, без оглед на тешките работи што ни се случуваат, може да биде многу убав. Водителката, која секојдневно буди храброст, мотивација и желба …

Повеќе »

(ФОТО) ЈУБИЛЕЈ: Легендарниот „Range Rover“ слави 50 години постоење

Првата генерација била толку успешна што успеала на пазарот да биде цели 25 години, за во 1995 да се појави „Range Rover P38A“, кој дизајнерски и функционален аспект ја делел истата филозофија со претходникот Британскиот произведувач сакал со овој модел да внесе доза на луксуз во класичните теренци. Оригиналниот „Range …

Повеќе »

(ФОТО) ЧЕСТИТ ЈУБИЛЕЈ МАЕСТРО ТРПЧЕСКИ: 20. години кариера!Да ти се множат успесите!

Некако скромно и тивко, маестро Симон Трпчески, со објава на својот профил на Фејсбук, го одбележа 29. април, денот која ја зпаочнал професионалната кариера: „Денес, 29.04.2020 година, одбележувам 20 години од еден мој посебен момент – почеток на мојата професионална кариера, како еден од победниците во финалето на Милениумскиот светски …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кристиано Роналдо го одигра јубилејниот 1.000 натпревар во кариерата

Роналдо има 5. Златни топки и многу успеси со клубовите во кои играше и репрезентацијата на Португалија… Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо синоќа против Интер го одигра 1.000 натпревар во својата кариера. Португалецот зад себе има импресивни бројки. Тој постигна 725 голови и 253 асистенции, настапувајќи за Спортинг, Манчестер јунајтед, …

Повеќе »

70. години балет: Јубилејот ќе биде одбележан со „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во иста вечер

Денес во Националната опера и балет се одржа прес конференција по повод отворањето на сезона 2019/2020 со две балетски премиери во иста вечер ,(05.10.2019), „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ и одбележување на 70 години балет. 70 ГОДИНИ БАЛЕТ  (1949-2019) Својата прва премиера, Балетот на МНТ ја прикажал на 27 јануари 1949 год. …

Повеќе »