Tag Archives: јосип броз тито

(ВИДЕО) Заборавена снимка на маршалот: Тито стенка од болки

За време на официјалната посета на Шведска во 1976. година, југословенскиот претседател Јосип Броз Тито доживеал необична несреќа. Имено, додека излегувал од автомобилот, неговиот генерал-адјутант Марко Рапо невнимателно ја затворил вратата од совозачката страна додека Тито сè уште излегувал од автомобилот. И така се случи да му ги приклешти прстите! …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За време на снимањето на „Сутјеска“, Ричард Бартон на војниците на СФРЈ им понудил облог што ретко кој го добивал!

Актерот Ричард Бартон водел живописен и турбулентен живот. Зад себе остави голем број анегдоти, од кои една е поврзана со Југославија и времето кога овде ја снимаше „Сутјеска“ и го глумеше Јосип Броз Тито. Познатиот актер седум пати беше номиниран за награда од Американската филмска академија за глума, но никогаш …

Повеќе »

(ВИДЕО) Водителка на РТС во програма во живо го згрешила името на Тито

По повод годишнината од смртта на Јосип Броз Тито, водителката Анета Ковачиќ прочитала сегмент посветен на доживотниот претседател на Југославија, па му го згрешила името. Наместо Јосип, рекла Јосиф и разбеснила некои корисници на социјалните мрежи. Видео од нејзиното лизгање, кое стана вирално, се споделува на Твитер, а луѓето се …

Повеќе »

(ФОТО) УЖИВАЛЕ ЗАЕДНО – Исповед на сестрата на Јованка Броз: Тито за Софија Лорен месеше тесто и печеше штрудли

Актерката 15 дена била гостин во Бриони „За време на неговото владеење, Јосип Броз Тито бил домаќин на многу светски sвезди како Елизабет Тејлор, Софија Лорен и Ричард Бартон. Сите тие се восхитуваа еден со друг, а и на Јованка Броз оставија добар впечаток“, раскажува Нада Будисављевиќ, сестра на Јованка …

Повеќе »

(ФОТО) Тој е внук на Тито:„Се појавил на фотографија“ со родената сестра

Внуката на Тито, Саша Броз, на Инстаграм посветила објава на својот помлад брат, Андреј, кого јавноста нема прилика често да го види. „Среќен роденден Андреј и запамти дека имаш најдобра сестра на светот. Те сакам“, напишала Саша покрај нивни неколку заеднички фотографии додека се дружеле на познатиот загрепски плоштад „Британац“. …

Повеќе »

(ФОТО) Се продава апартманот на Јосип Броз во Њујорк: Проверете за колку милиони долари ќе профитира секоја, бивша, република!

Пентхаусот на Парк авенија кој властите на бивша Југославија го купиле во 1975. година се продава за 18. милиони долари. Продажбата започнала оваа недела, а парите од продажбата на некогаш луксузниот пентхаус на два спрата би требало, според договорот за сукцесијата, да ги поделат бившите републики. Станува збор за стан …

Повеќе »