Tag Archives: јогурт

Функција на јогуртот: Зошто е добар против воспалувања?

Според најновото истражување, храната како јогурт и кисела зелка ја зголемуваат разновидноста на цревните микроби и доведуваат до помал ризик од воспаление. Илјадници години, различни култури се потпираат на ферментација за производство на леб и сирење, зачувување на месо и зеленчук и подобрување на вкусот на многу храна. Сега научниците …

Повеќе »

Јогурт за нега на лицето? Еве како функционира моќниот пробиотик!

Јогуртот има бројни позитивни ефекти. Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми поврзани со нега на кожата. Јогурт и нега на кожа Го осветлува тонусот на кожата Млечната киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) Летно слатко кое го освои светот: Вистински летен десерт кој се подготвува за 10. минути!

Секој сака освежителни десерти, а особено во овие жешки денови, а ако самата подготовка не бара многу време и терени и пари, задоволството е уште поголемо. Овој десерт е исклучително популарен поради неговата лесна подготовка, а содржи и јогурт, што му дава посебен шарм и секогаш е добро решение кога …

Повеќе »

Дали е поздрав полномрсниот или „лајт“ јогурт

Луѓето често бегаат од млечни производи со маснотии, бидејќи мислат дека предизвикуваат висок холестерол, но тие производи штитат од кардиоваскуларни болести и дијабетес, велат експертите. Ако некогаш сте пиеле лајт јогурт и мислевте дека е невкусен, тој веројатно има многу малку маснотии или е целосно без маснотии, вели диететичарката и …

Повеќе »

Една чаша млеко дневно го намалува ризикот од болести на срцето!

Срцевите болести се меѓу најголемите причини за смрт во светот и во Македонија. Затоа е важно да сторите сè што можете за да спречите развој на срцеви заболувања. Ова може да го постигнете со промена на одредени животни навики кои можат да го загрозат здравјето на вашето срце. Неодамна објавена …

Повеќе »

Како до РАМЕН СТОМАК? Едноставно: Вметнете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ОЧЕКУВАЈТЕ ги резултатите!

Потполно рамен стомак со плочки ќе добиете со вежбање, но пред тоа, еве како да го истенчите… Многумина од нас, особено во зрелите години, се борат со „перница“ околу стомакот што не можеме ниту да ја скриеме, а камоли да ја истенчиме и изгубиме. Иако вежбањето е клучот за успехот, …

Повеќе »

12. намирници кои треба да се јадат за појадок – ако сакате да ослабнете

Оброк кој е многу важен кога сакате да се храните здраво и да ослабнете е појадокот. Појадокот е многу важен оброк – може да ви го разубави или расипе денот, може да ги зголеми вашите желби за нездрава храна и да ве доведе до неуспех пред да започне денот. Од …

Повеќе »

Зошто ЈОГУРТОТ е една од клучните намирници за развој на ИМУНИТЕТ?

Научниците откриле нови придобивки од овој млечен производ. Погледнете зошто јогуртот е толку важен во нашата исхрана! Многу луѓе консумираат јогурт затоа што се свесни за неговите придобивки поради калциумот, пробиотиците и протеините, но и поради неговата многу лесна употреба. Една од постојаните грижи во врска со млечниот јогурт е …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Маска за брчки: Потребни ви се само ЈОГУРТ И КУРКУМА

Постапката е едноставна. Дали забележувате брчки на лицето? Иако стареењето е природен и убав процес, нема ништо лошо во намалувањето на видливоста на брчките на лицето. Постојат маски што можете сами да ги направите во кујната, и состојките што веројатно ги имате во куќата. Можете да ја користите маската еднаш …

Повеќе »