Tag Archives: јогурт

Седум намирници кои го согоруваат салото на стомакот, според диететичарите

ОСЛОБОДУВАЊЕТО од салото на стомакот не е само прашање на естетика и добар изглед, тоа е неопходно за подобро здравје. Имено, како што пренесува порталот Select Health, масното ткиво на абдоменот е едно од најопасните области за складирање маснотии. Всушност, го зголемува ризикот од прерана смрт дури и за оние …

Повеќе »

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

Храна која не треба да ја јадете на ПРАЗЕН стомак: Ако имате проблеми со стомакот и варењето, избегнувајте ги следните намирници

Грижете се за вашето здравје Дали некогаш сте се запрашале зошто понекогаш појадокот „легнува“ и зошто понекогаш вашето варење работи како часовник? Ако понекогаш или често имате проблеми со стомакот и варењето, обидете се да ги избегнувате овие намирници на празен стомак! 1. Сиров зеленчук Сировиот зеленчук е здрав и …

Повеќе »

Храната што ја јадеме СЕРИОЗНО влијае на нашето расположение: Овие седум намирници се вистински извор на СРЕЌА!

Сите знаеме колку е важна исхраната, бидејќи освен што влијае на целокупното здравје, влијае и на расположението. Факт е дека од пандемијата, менталното здравје стана топ тема, а кога станува збор за менталното здравје и храната, се поголем број луѓе стануваат свесни дека храната што ја јадеме може сериозно да …

Повеќе »

Ова е најдобрата храна за појадок доколку сакате да имате рамен стомак, тврдат диететичарите

МНОГУ луѓе погрешно мислат дека ќе постигнат порамен стомак ако ја намалат количината на храната што ја јадат или почнат да прескокнуваат оброци, а она што најмногу го прескокнуваат е појадокот. Сепак, појадокот не е клучен само за целокупното здравје, тој е важен и за стимулирање на метаболизмот, што придонесува …

Повеќе »

БРЗИ ПРОИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Никогаш поедноставен рецепт, а со една состојка ќе бидат меки како „душа“

Никогаш поедноставен и побрз рецепт за проички со сирење што успеваат од прв пат. Кога драгите гости ќе ве изненадат, а немате многу време да подготвите нешто, ова брзо послужување може да ви направи одлична услуга. Користете чаша од 200 мл за мерење. Поради јогуртот ќе бидат навистина меки и …

Повеќе »

ЈАДЕТЕ ГИ ПОЧЕСТО – Десет намирници кои ќе ги зајакнат вашите коски и мускули

За да стекнете форма и да ги зајакнете коските и мускулите, покрај редовната физичка активност важна е и исхраната. Одредена храна може да биде особено корисна за вас во овој процес. Иако и’ калциумот и’ витаминот Д може да се земаат во суплементи, сепак најдобро е да ги внесувате преку …

Повеќе »

Овие десет намирници се нарекуваат суперхрана а присутни се на пазарите. Еве зошто треба да ги јадете!

НЕ толку одамна, исхраната беше научно недоволно истражена област и многумина мислеа дека редовното консумирање млеко, конзервирано овошје и малку ракија е се што му е потребно на човечкото тело за да дотурка до навидум неизбежен срцев удар на 60-годишна возраст. Но, во последните неколку децении, науката за исхрана значително …

Повеќе »

Два природни елементи го намалуваат стомакот и го чистат телото од токсини

Сакаме да јадеме вкусна пица, помфрит и хамбургер обично придружени со ладен газиран пијалок, а потоа да јадеме нешто слатко како чоколадо или сладолед. Па, поради тие денови потребно е секогаш на менито да имате нешто што може да ви помогне тие моменти на задоволство да не завршат лошо за …

Повеќе »