Tag Archives: јатки

(ФОТО) Супер храна која прави чуда за организмот: Овие 9. моќни намирници треба да се јадат секој ден!

Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучите во вашето мени секој ден На човечкото тело му требаат минерали, витамини и растителни влакна за да функционира добро. Постојат намирници кои, ако секојдневно ги консумираме, ќе внесеме сè што е потребно за добро здравје, а со тоа и болестите и …

Повеќе »

(ФОТО) ВИ НЕДОСТАСУВА ЕНЕРГИЈА? Овие намирници треба да ги вклучите во исхраната!

Без разлика дали станува збор за стресна работа, недостаток на сон, семејство или нешто друго, на сите понекогаш ни недостасува енергија. За почеток, треба добро да научите што да јадете. Поточно, одредена храна може да ви помогне да бидете поопуштени, фокусирани и поподготвени за сите предизвици. Јаглехидратите се особено важен …

Повеќе »

ПОБЕДЕТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Морли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

Колач од чоколадо за кој ви треба само еден сад

Преку викенд главно планираме,покрај добриот одмор и да ги направиме сите оние работи за кои во текот на неделата немаме време. А, една од нив е секако подготовка на нешто слатко. НО, недостатокот на време најчесто не премислува околу подготовката на слатки па ви предлагаме колач кој се подготвува брзо …

Повеќе »

(ФОТО) Здрави колачиња со банани

Секој сака набрзина нешто „да грицне“ и да се заслади, а овие колачиња немаат шеќер туку блажината ја добиваат од овошјето… Состојки: 2 зрели банани 100 г овесни снегулки 2 лажици мед 1 шака суво овошје,сечкано 1 шака јаткасти плодови, сечкани рибизли сечкано чоколадо ливчиња од бадем Подготовка:бананите излупете ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни плочки: Брзо, здраво и без печење

Сите сакаме здрави десерти…Овие чоколадни плочки се здрави но и калорични па доколку внимавате на калориите бидете претпазливи со парчињата што ќе ги изедете… Состојки: 50 г. какао 200 г црно чоколадо рендана коричка од два портокали 75 мл сок од портокал 150 мл мед или јаворов сируп 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Посен егзотичен колач без печење: Истопи, измешај и уживај!

Овој едноставен колач се прави многу брзо. Вкусот е егзотичен и на сите им се допаѓа. Ако сеуште не сте го пробале овој колач со урми и суво овошје време е да го пробате! Состојки: 100 г лешници, 100 г индиски ореви, 150 г бадеми, 100 г кокосово брашно, 100 …

Повеќе »

(ФОТО) Кои продукти треба да ги миете а кои не пред консумирање

Навиките за миење одредени продукти, пред користење, е индивидулно и некко спонтано. Поради тоа ви донесуваме информација што да миете а што не пред користење. Малкумина знаат дека некои производи не само што не треба да се мијат пред да ги консумираме, туку миењето предизвикува штета и ширење на бактерии. …

Повеќе »