Tag Archives: јатки

Со храна против висок притисок

Докажано е дека една чаша сок од боровинка секој ден го намалува крвниот притисок. Доколку сакате да ја намалите веројатноста за заболување, најдобриот совет е да ги намалите ризиците што придонесуваат за појава на хипертензија – избегнувајте сè што е солено, масно, засладено со шеќер, како и кафе и алкохол. …

Повеќе »

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една храна нема да биде целосна и избалансирана без нив, затоа нутриционистите ве советуваат да не заборавајте да ги јадете редовно – секако, освен ако не сте алергични на нив. Затоа, дури и ако сте поставиле …

Повеќе »

Храна што помага кога имате Хашимото

Не е тајна дека исхраната може да помогне при здравствени проблеми. Меѓу тие корисни намирници е и бразилскиот орев, за кој се покажало дека добро делува при проблеми со тироидната жлезда. Бразилскиот орев е растение кое расте во џунглите на Амазон и е познат по својот посебен вкус, калоричност и …

Повеќе »

ЗДРАВО – Редовно конзумирајте ги овие јатки и останете здрави и во форма

Јатките имаат многу здравствени придобивки. Јатките имаат неколку здравствени придобивки и се совршен избор за грицкање на нешто здраво помеѓу оброците. Урамнотежената исхрана е нецелосна без јатки. Редовното консумирање на јаткасти плодови е добро за организмот бидејќи се полни со основни хранливи материи и обезбедуваат моментална енергија. Во зима, јатките …

Повеќе »

Јатките и семките мора да ги јадеме секој ден: Како да ги користиме а од нив да го „земеме“ она најдоброто!

Сите знаеме дека јаткастите плодови се исклучително здрави, но намерно ги занемаруваме поради калориите. Научете како правилно да користите јатки за да го звлечете максимумот од нив Јатките се единствената храна што на телото му е потребна секој ден. Богати со протеини, влакна, незаситени масти и низа витамини и минерали, …

Повеќе »

10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

КОМБИНАЦИЈАТА на губење работа и поскапување на одредени намирници натера многу луѓе да размислат што да стават на маса. Иако може да биде предизвик да се комбинираат ограничен буџет и здрава исхрана, важно е да се фокусирате на одржување на балансирана исхрана богата со хранливи состојки, вели Витни Инглиш, диететичарка …

Повеќе »

Шест намирници кои секогаш би требало да ги имате во фрижидерот ако сакате долг живот

ЗДРАВАТА исхрана не мора да биде комплицирана. Нема долг список на правила што треба да ги следите, ниту треба да се придржувате до комплексен план за исхрана. Само прашајте еден од многуте стогодишници која е неговата тајна, и многу од нив ќе ви кажат дека е од суштинско значење да …

Повеќе »

Намирници кои ги штитат белите дробови: Богата е со витамини А, Е и Д

Здравјето на белите дробови никогаш не било поважно отколку во пандемијата на коронавирус. Овој витален орган може да биде заштитен од болести и со правилна исхрана – намирници кои содржат витамини кои се многу важни за белите дробови. Сирење, јатки и лиснат зеленчук можат да бидат од голема помош во …

Повеќе »

КОРИСНО – Намирници за подолг живот

Авокадото е многу хранливо и ќе ви помогне да се чувствувате полни заради високите концентрации на маснотии и растителни влакна Многу студии се спроведени во потрага по одговори на тајната на подолг живот, а нешто што значително помага при продолжување е и правилна и квалитетна исхрана. Откријте која храна може …

Повеќе »